April 24, 201510 yr Köpte en Corallbox S150, meningen att jag skulle ha den till mitt 50L kar men jag tycker den är väl stor att stoppa ner där, den är till 50-150 L, kan jag ha den i mitt 250L kar även om den är lite liten?
April 25, 201510 yr Det går säkert fint. Den skummaren är ju så pass ny så du kommer inte hitta någon med nån längre erfarenhet av den. Prova
April 25, 201510 yr Author Ok, jag testar den i 250L karet när det börjar bli dags, jag måste först få bort cikliderna, tömma karet, silikona om hörnen och göra en avrinning i ena hörnet för filtrering och skummaren,tänker inte ha någon sump under till detta heller:)Hur högt ovan vattenytan ska koppen vara:)?
April 25, 201510 yr Du är nog den första på forumet som har den. Vad säger instruktionerna angående vattendjup?
April 25, 201510 yr I see. Då är det bara att prova. Märker la rätt fort vad som är för mycket och den är ju ställbar
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.