Postat 21 oktober 20168 år Jag har en del döda koraller efter havererade vattenvärden och tänkte nu bleka och måla om dessa. Ett experiment från min sida. Färg är köpt från USA som ska vara revsäkert och jag tänkte nu bleka de döda korallerna innan jag målar dem. Vad ska man använda för att bleka dem med??? Jag funderar på bleksalt från Änglamark men vet inte om det är revsäkert/Fisksäkert efteråt. Även om man kör det i vattenbad med byten och torkning, så kan ju partiklar följa med som sedan dödar allt. Är det någon som har några bra idéer eller erfarenhet av detta? Mvh Per
Postat 21 oktober 20168 år Klorin. Men att måla korallerna kommer inte hjälpa. Efter ett tag så har kalkalger osv satt sig så du kommer inte se att dom varit målade ändå. Så dom kan lika gärna förbli som dom är.
Postat 21 oktober 20168 år Det som kanske fungerar är att lägga stenen i utspädd saltsyra. Det fräter ordentligt i stenen och det bildas kolsyra som kanske lättar på vävnaden. Död sten går i alla fall att rensa på detta sätt. Bleksalt eller klorin skulle jag aldrig våga använda.
Postat 23 oktober 20168 år Gamla taktiken... Lägg dem i vatten i två veckor. Koka en halvtimme. I vatten två veckor till. Fortsätt ev tills vattnet är helt rent. Detta för att få bort alla rester av döda polyper och annat krafs. Sen blekte man inte utan använde div anilinfärger och tvåkomponentlack. Det som borde fungera nu är att färga in dem med lite vad som helst och sen lacka dem med akvarielack (garanterat bra) eller biltema båtlack (verkar fungera i sötvatten iaf).
Postat 23 oktober 20168 år Kokar du korallerna riskerar du att dö. Det är det dummaste du övertaget kan tänkas göra i samband med saltvatten. Vid mitt avlopp i källaren har jag en hink som låser slangar på plats och riktar vattnet ned i avloppet. Där har jag avlopp från akvarierna och från osmosen. Salthalten varierar mellan 0 och kanske 3%. Temperaturen mellan 5 och 15 grader vintertid. I det vattnet överlevde Protopalythoa i mer än tre månader en vinter tills jag gav upp.
Postat 23 oktober 20168 år Kanske ska förtydliga lite. Döda väl torkade stenkoraller. Två veckor i sötvatten. Sen kan man tänka på kokning och då kan man vara lugn för att det inte händer nåt farligt. Soppa på färska knappar är inget jag rekommenderar men så var det inte tänkt heller.
Postat 23 oktober 20168 år Författare Jag tror att jag kommer köra korallerna i en hink med citronsyra några dagar för att lösa upp allt skit som sitter fast på dem, borsta med tandborste och sedan låta dem gå i en hink med vanligt vatten med cirkulation och syre sten för att få ur allt skit. Sedan blir det måla och pensla och då färgen jag löpt är epoxy så bör det inte lossna/läcka färg i akvariet. Efter målning får de gå i en burk igen med filter och cirkulation för att få ur eventuella spår av föroreningar. Sedan kanske testa att lägga i en korall för att se vad som händer.... Eller så kanske jag inte lägger i några alls, bara spar dem som målade alster som jag kan lägga i fönstrena.... Prydnad... Vi får se!
Postat 23 oktober 20168 år Alla koraller innehåller gifter. Palythoa - Protopalythoa är värst men korallerna skulle bli uppätna eller överväxta direkt om de inte innehöll gifter. Det finns inget folkslag som äter koraller men människor äter annars det mesta.
Postat 12 november 20168 år Författare Stig, Jag fattar inte din sista kommentar här... Hur kom du in på att börja äta koraller???
Postat 14 november 20168 år Att inget folkslag äter koraller tar jag som en stark indikation på att alla koraller (Som naturfolk kan nå) är giftiga. Om det fanns någon korall som inte är giftig skulle det finnas något folkslag som åt dem.
Postat 14 november 20168 år Bara det att inga människor äter koraller är ingen övertygande bevisning för att de skulle vara giftiga. Det finns åtskilligt som inte äts utan att får den skull vara giftigt, det kan vara illasmakande, strida mot religion, ha för lite näring i proportion till besväret, ha tråkig konsistens osv. Det finns dessutom en hel del som vi äter trots att det är mer eller mindre giftigt. Nu var det ju inte frågan om att äta koraller - vilket jag inte tror nån är sugen på - utan att hantera döda koraller. Levande koraller bör nog oavsett sort ses med viss skepsis när det gäller giftighet. Döda, torkade och urvatttnade korallskelett tycker jag man man rätt lugnt kan utgå ifrån inte är farligt.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.