Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har haft två eldräkor i några månader. I det ena karet har eldräkan nästan blivit tam. Räkan tar maten från mina fingrar. Den ser ut att må prima.

I det andra karet har räkan varit gömd nästan hela tiden. Han/hon har bytt skal en gång. Under hela tiden har räkan hållit sig undan och jag har varit orolig för att den inte har fått tillräckligt med mat. (så jag har matat lite extra)

Idag på dagen var räkan framme och vandrade runt på levande stenen och jag trodde att den till slut hade börjat komma ut ur sin "grotta" lite mer. Den var väldigt aktiv under en halvtimme.

På seneftermiddagen såg jag att räkan låg på rygg i sin grotta. När jag lyfte upp den med pincetten så var räkan död och hela räkan var omgiven av en helt glasklar gele på ca 1 cm tjocklek.

Vad kan ha hänt? Jag har i steg försökt "buffa" vattnet med salifert buffer i ett par dagar. Kan det vara orsaken? (har inte hunnit köra alla tester än) Jag har även fyllt på med 1,5 lit osmosvatten igår, men sötvattnet blandas i bakre kammaren och hamnar inte direkt på räkan.

Min största undrar är vad gelen kommer ifrån? Blir det så när räkor dör? Har aldrig läst om det tidigare.

Postat

om du använder osmos vatten så undrar jag om du tillför spårelement o dyl som är nödvändigt för många djur?

Postat
  • Författare

jag kör med nått all-in-one från salifert för korallerna. Vattenbyte 10% /vecka + Frozen artemia + ocean Nutrion formula 1.

Postat

jag skulle kolla upp de saker du ändrat som du inte gjort tidigare, kolla osmos vattnets värde så den inte "pajat"

själv använder jag inte osmos då man tar bort även bra ämnen från vattnet, - vi har jätte bra vatten på de flesta ställen i sthlm

Postat
  • Författare

ska kolla värdena, nått har kanske gått snett. Men jag är mest konfunderad över gelen som hela räkan var täckt av. Det var som att lyfta en räkaladåb ur karet. Och då kan den inte ha legat död mer än ett par timmar i karet.

Postat

jag har oxå lärt mig den trissta vägen att räkor inte tål svängningar i salthalten särskilt bra!!

Postat

Det största problemet med vattnet i stockholm är väl silikatvärdet. Genom att vattnet kommer från mälaren med silikatberggrund har ni väl en skapligt hög silikathalt i vattnet. Annars har ni ju bättre vatten än vad jag har här i växjö.

Själv håller jag principen högt att inte tillsätta något till vattnet om jag inte vet att det saknas så jag skulle aldrig använda något generellt preparat typ "allt i ett". Jag är övertygad om att problem med vattnet oftare beror på att det är för mycket av något i vattnet - inte för litet. När det gäller kräftdjur antagligen metalljoner t.ex koppar eller krom.

Postat

jag håller nog med stigigemla, desutom såg jag just storleken på dina akvarium , det låter krångligt med så små, hade själv ett 90liters med sjöhästar tidigare och det brakade kvickt när den ena fick yngel, gelen däremot låter intressant det är jag oxå nyfiken på. skummare är dock sällan fel att ha

Postat
  • Författare

Salifert koppartest ger inget utslag. Och jag kör allt vatten genom min Osmos.

Kan verkligen tillsatsen för korallerna innebära att räkan mår dåligt och dör? Jag är verkligen intresserad kring gelen, varför den uppstår.

Postat

Gelen är nästan säkert svampmycel blandat med föruttnelsebakterier.

Om man tar upp den och luktar på den brukar man vara säker.

Postat
Gelen är nästan säkert svampmycel blandat med föruttnelsebakterier.

Om man tar upp den och luktar på den brukar man vara säker.

Som vanligt har du rätt vissa bakterier har denna förmåga dock inte så ofta svamp. Under mikroskåp så kan du se hyferna om det är svamp (brukar ta lite längre tid och ser normalt mer trådigt ut)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.