Postat 26 mars 200619 år Ni SG-medlemmar som reser och besöker akvariebutiker runt om i Skandinavien/Europa - Var finns den största saltbutiken??Jag har jollrat runt lite i Tyskland och Frankrike , men inte sett något som varit sådär riktigt mycket större än butiker i Sverige.
Postat 26 mars 200619 år Welkes Mega Pet Köln hade en rätt bra saltvattensanläggning med gott om ovanliga fiskar och lägre djur. För att vara en firma som säljer alla sorters djur var den bra, men säkerligen inte störst i europa.http://www.zooundcowelke.de/partner/1456700/seite6.jsp
Postat 26 mars 200619 år Zoo Zajac i Duisburg skall vara världens största Zooaffär med ett par hundra saltvattensakvarium.
Postat 26 mars 200619 år Hej!Jag var på Zoo Zajac i förrförra veckan och tyckte det såg trevligt ut. Dock är det inte ett enormt utbud de har. Hade man tagit Klovnfisken och Zoogiganten tillsammans hade de haft större utbud. Men annars var det snygga utställningskar de hade proppade med koraller.Mvh Richard
Postat 26 mars 200619 år Ang Zoo Zajac så hittade jag detta på simontorps hemsida.Zoo Zajac - Världens största zooaffär Zoo Zajac i Duisburg , Tyskland är enligt egen utsago världens största zoobutik. 6000m2 fyllda med artiklar för våra husdjur. Simontorp har förstås varit där! Här är det lätt att shoppa möbelakvarium. Växtakvarium med kardinaltetror. Fungerar dessutom som demonstrationsakvarium för olika typer av elektroniska mätinstrument. 1200 akvarier består sötvattensanläggningen av. Jag vågar påstå att här finns något för alla. Även för den mest kräsne akvaristen. Välstädat och snyggt är det i alla kar. Naturligtvis finns också en imponerande saltvattensavdelning med ett par hundra kar fyllda med fiskar, koraller och lägre djur. Kolla in vallisnerian bakom mig. Här närmar vi oss dammavdelningen… ..som fortsätter utomhus. Härliga miljöer har man byggt upp. Benny ser ut att drömma om en alldeles egen damm hemma. I butiken finns också en stor bokavdelning med en dam som vet allt som är värt att veta om böcker med djur i. Terrarieavdelningen är minst lika imponerande som akvarieavdelningen. Mer än 500 terrarier. En kajman är inget husdjur som jag rekommenderar. I terrariet intill ligger denna välgödda varan och solar sig. Zoo Med är ett amerikanskt företag som gör snygga och funktionella produkter för terrariedjur. Gnagare och andra smådjur kan njuta av detta alplandskap i väntan på att bli utvald till någon tysk familjs speciella kelgris. Skunk till salu! För 595 Euro. Informativa skyltar finns hos alla djur. Om skunken informerar man bla att doftkörtlarna är bortopererade. Säkert ett bra säljargument! Självklart finns här också en fågelavdelning som är namnet värd. Alldeles intill kassorna hämtar man fryst och levande foder från Amtra. Förutom alla levande djur och produkter till dessa innehåller butiken ett fullsortiment till hund och katt. Då detta inte intresserar oss så mycket togs inga bilder där. Vårt allmänna intryck av butiken var gott. Trots att man spatserar runt i en lokal stor som en rejäl fotbollsplan känns allt välskött och man fokuserar verkligen på att vara en levande butik med massor av djur. Ett besök rekommenderas om du har vägarna förbi någon gång. Artikel av Mikael Lövstrand
Postat 27 mars 200619 år Författare Hur ser det ut i Danmark,Norge,Finland och övriga Sverige då?? Någon som vet
Postat 27 mars 200619 år Jag skulle gissa att TMC är störst i Europa på saltvatten. TMC finns i London (störst), Manchester och Bristol. De säljer dock enbart till återförsäljare... Enligt de som har affären dit jag brukar gå refererar till TMC som "Fort Knox", måste kunna bevisa att du är återförsäljare för att få komma in.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.