Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Bytte lite vatten med en vanlig slang och sög upp lite skit från botten. Märkte då att 1 cm (på djupet) av all botten var hård och satt ihop med varandra precis som ett "lager" över den "porösa" bottnen som är vanlig sand. (har nån form av korallkross eller vad man kallar det. ca 2-5 mm stenar).

Sanden har legat på samma ställe så länge karet har varit igång (16 mån).

Tycker ni jag ska suga upp detta "lager" av sand som har "svetsat" sig samman till en cm hård botten? Det är nog kalkalger som har gjort att de har svetsat sig samman men under är sanden vit o fin igen.

Postat

Om du använder kalkvatten så är det ett vanligt fenomen att kalket fälls ut och skapar en kompakt matta på/i bottensubstratet. Kommer inte i håg på rak arm vad det beror på att kalket fälls ut.

Men här finns flara som kan svara bättre.

Har själv aldrig drabbats.

Postat
  • Författare

Om jag suger upp det tror ni det blir några obehagliga överraskningar? Nitrit/nitrat som frigörs eller något annat?

Postat

Det kan oxå vara bakterier som byggt kolonier. Detta fenomen är anledningen till att det behövs grävande djur i djupa sandbäddar.

Jag vet inte om något kan frigöras av om du tar bort det. Däremot vat jag att alla ställen i sanden som blir hård kan ge upphov till svavelväten då cirkulation avstannar under eller i sådana sandområden.

Postat
  • Författare

Har en sandvändande sjöstjärna som varit i karet i 1 år nästan, men han har tappat ett ben nu så jag antar han svälter :(

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.