Gå till innehåll

Oscarhaglund

Moderator
  • Antal inlägg

    973
  • Gick med

  • Senaste besök

  • Dagar vunna

    69

Oscarhaglund vann senast den mars 24

Oscarhaglund hade det mest gillade innehållet

Om Oscarhaglund

Profilinformation

  • Förnamn
    Oscar
  • Stad
    Stockholm, Solna
  • Stödjande medlem t.o.m
    04-10-2024
  • Antal år inom saltvatten
    startade 2022
  • Akvarievolym
    550l
    300l
    98l (korall & lägre djurkarantän)
    54l (fiskkrantän)
  • Akvarie mått
    130x72x60
    90x57,5x55
    80x35x35
    60x30x30
  • Akvarietillverkare
    Akvarielagret, Red sea, Zqare, Eheim
  • Ljusuppsättning
    LED
  • Vilken uppsättning av ljus använder du
    Ecotech radion xr15 blue g5
    Max spect jump led blue
    Reef breeders photon v2
    Kessil aw160
    Aipai A8SE
    Aipai A7
    GHL Mitras Lightbar 3
  • Använder du skummare
    Ja
  • Om JA vid skummare - Vilken
    Bubble king supermarin 200
  • Mitt huvudsakliga intresse för karet är
    Koraller & Fisk
  • Använder du Osmosvatten
    Ja
  • Hur många kilo kevande sten har du i akvariet
    50
  • Har du sump
    Ja
  • Storlek på sump
    110l
  • Kör du med sand på botten
    Ja
  • Använder du UV-C
    Nej
  • Använder du Ozon
    Ja
  • Använder du zeolitbaserad metod
    Nej

Senaste besökare

Detta fält är avaktiverat av användaren.

Oscarhaglund's prestationer

Kunnig revhaj

Kunnig revhaj (12/14)

  • Skrivkramp Rare
  • Saltkändis Rare
  • Inkörd
  • Nygammal flundra
  • Bidragande clownfisk

Senaste prestationer

567

Omdöme

  1. I min mening så finns det nog inget bättre än jebao i sin prisklass. De är både billiga och rätt bra. Två SLW10 tycker jag också låter rätt bra. Tycker man inte om det breda flödet så kan man titta på -OW serien istället för -LW serien (första bokstaven är årsmodellen)
  2. Just nu så doserar jag salmiaklösning (ammonium) men artiklar som denna https://reefbuilders.com/2025/04/01/the-don-din-rabbit-hole-urea-dosing-and-a-new-approach-to-nitrogen-management/ får mig att fundera på att komplementera det med att dosera Urea. Är det någon som har erfarenhet av det eller liknande och var får man tag på det? Alla ställen som säljer ren urea verkar enbart sälja till företag.
  3. Hej alla. Jag bytte nyss slang i min alkatronic efter att den börjat läcka. Men jag funderar på hur gör man för att byta slang i all doserpumpar? Jag har hittar var man köper för mina versa men hur är det med vanliga (inte kontinuerliga) pumpar. Jag har två H2ocean P4 pumpar som jag nog borde serva nån gång? Har inte hittar vilken slang man ska köpa eller var man kan göra det.
  4. Smart lösning på ett knäppt problem från waterbox
  5. Jag trodde det var huvudsakligen magnesiumhydroxid eftersom det går tillbaka i lösning igen
  6. Vi är två vuxna och ett barn men på en hyfsat stor yta 112 kvadrat. Att du suger in bra luft i skummaren måste ju vara en stor del av förklaringen. För mig blir det ju snarare så att jag suger in ”dålig” luft då jag inte kan ta uteluft till skummaren (tror inte det är poppis att borra hål i ytterväggen i en bostadsrätt)
  7. Jag doserar ju 10l kalk på natten vars ph effekt skummaren motverkar . Kan tänka mig att det är det som gör skillnaden?
  8. Alla Genicanthus är revsäkra
  9. Jag har lyckats boosta min ph på ett lite udda sätt. Så här såg ph ut innan. samt efter. Det enda jag gjorde var att stänga av skummaren på natten (jag kör den en timme mitt i natten för att blanda in ny luft). Det verkar som att skummaren blandar in massor med co2 och på natten när fotosyntesen är mindre (bara min lilla fraggdel i sumpen) så blir resultatet att detta ackumulerar. Men stänger jag av skummaren så blir inte denna effekt alls lika tydlig.
  10. Imponerande att karet har fått stå i 8 år! Finns det någon risk med att silikonet kan torkat? Jag skulle även va lite orolig med att ha osmosen i köket. Jag har min i badrummet så att om det läcker från den eller någon hink svämmar över så gör det inget
  11. Riskerar man inte utfällningar på pumpen då?
  12. Hej. Det är rätt att vara försiktig. Framför allt som nybörjare då det är svårt att veta vad som är farligt och inte. ”Knappar” (det du har) är av familjen Zoanthidae. I hobbyn har vi medlemmar ur genusarna Zoanthus och Palythoa. Zoanthus är det vanliga, det är oftast relativt små knappar med vackra färger. Dessa är giftiga men mängden gift är relativt liten. Folk har blivit sjuka av att hantera dessa men det är mestadels folk som fraggat massvis av sådana koraller. Jag tycker man ska vara försiktig att handskas med dessa, så som att tvätta händerna ordentligt efteråt och det skadar inte att använda handskar och glasögon. Men samtidigt så är det massvis med hobbyister som har dessa utan att någonsin blivit sjuka. Palythoa däremot är extremt giftiga, det finns många, många exempel på folk som blivit riktigt sjuka efter bara kort kontakt. Dessa ska undvikas och har i min mening inget i hobbyn att göra. Palythoa särskils från zoanthus genom att de är markant större, ofta tydligt fransigare och mindre färggranna, oftast bruna eller gröna.
  13. Nitrit och ammoniak mäter man ju i princip aldrig. Nitrat så kan jag tänka mig att stickor inte skulle vara känsliga nog för att mäta mängderna som vi vill ha med koraller
  14. Ett par andra svårare tips 1. De bästa bilderna är de som berättar en historia. Att berätta en historia är bland det svåraste man kan göra men också det som resulterar i de bästa bilderna. 2. En annan sak jag tycker ofta ger bra bilder är att visa något som inte går att se med blotta ögat. Här är makrofotografi något som ger unik inblick. 3. Tänk på hur bilderna ska användas redan innan du tar dem. Om du ska publicera dem på internet så kommer du inte behöva all den upplösning som kameran ger dig. Detta kan användas på åt minstone två sätt: 3.1. Om du använder hela sensorn så kommer effekten av brus i bilden kraftigt reduceras av nersamplingen av bilden för publicering. Detta gör att du kan använda snabbare slutartid för att bli av med rörelseoskärpa. 3.2 omvänt så kan du i förväg bestämma dig för att bara använda en del av bilden (crop). Detta gör att du kan byta brus mot mer fokaldjup. Detta är framför allt något att tänka på vid makrofotografering då det kan vara svårt att få allt man vill i fokus. Makrofotografering av koraller är extra svårt eftersom det är svårt att använda tekniker så sok focus stacking eftersom korallerna rör på sig även utan flöde.
×
×
  • Skapa Ny...