Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag har en mussla som är ca 5cm och står i en liten burk med sand i mitt kar och trivs utmärkt. Det är ju inte så roligt med en plast burk i karet så jag undrar om man kan fästa den på en sten med något och i så fall hur jag på bästa sätt. Vet att den med tiden själv kan fästa sig men jag har provat och fiskarna välter ner den innan den hinner fästa sig själv.

Postat

Sätt en plastkorg över om du vill skydda den mot fiskar och eremtier. Foten är väl rätt så känsig vill jag minnas sen tidigare diskutioner och de bör sitta rätt så skyddade ner i en skreva eller ner i sanden. Lycka till!

Postat

Sätt den ljus och i nån skreva/hålighet.

Har själv fyllt upp en håla med sand åt min mussla å sedan satt den där i för att skydda undersidan och dess fot

Postat

Ett tips jag läst är att kavla ut en bit korallim, trycka dit musslan så det blir ett perfekt avtryck och sätta avgjutningen i vatten för att stelna. Sen ställer man musslan på det stelnade limmet, då har den en perfekt avgjutning där ingen ohyra kommer in när den väl satt sig fast.

Postat

Precis Drullputt. Musslan använder bara foten de första åren sedan förlitar den sig på sin vikt. Så att limma en skål är bättre skydd mot parasiter underifrån än grus som istället ger ganska bra möjligheter för en parasit att ta sig in.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.