Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hur vet man när det är dags att byta filtermedia i någon patron? Ungefär hur mycket vatten ger den innan det är påfyllningsdags?

Postat
Hur vet man när det är dags att byta filtermedia i någon patron? Ungefär hur mycket vatten ger den innan det är påfyllningsdags?

Jag har efter ett år precis bytt mediat i kiseldelen (den sista). Det var antagligen lite sent för diatomerna har härjat under lång tid. Nu skall jag byta varje kvartal i det. Dom andra tänkte jag låta bli att bry mig om så länge den producerar vatten på "normal" tid.

.

Postat

Det enklaste är att mäta osmosvattnets ledningsförmåga med en Konduktivitetsmätare - ska mäta max 5% av kranvattnet den är kopplad på.

Förfiltren håller olika länge beroende på ingående vattenkvalitet, men för normal "svensk" vattenkvalitet brukar dom hålla 1 år ungefär membranet kanske 2år

Prova att såga isär det gamla sedimentfiltret nästa gång du byter, ska du få se en riktig aptitretare......

Postat

E det verkligen ekonomiskt att byta filtren i dag,en osmos kostar inget i dag mot när dom kom.Minns att jag köpte min förta för nära 4000kr och den gav 30liter/dygnet.Patrik

ps hos mig e det färdig sågat i filtren det e inte godis man finner i dom

Postat
  • Författare

Det var nog mest kislet jag tänkte på. Jag har väl kanske gjort en 700 liter vatten vid det här laget. Jag har fått lite diatomer, men jag trappar ju upp ljuset också så jag antar det beror på det. Jag tänkte mest för framtiden - bäst att fråga i tid.

Postat

Jag ser det så här:

Byt kiseldelen ofta, gärna var 3:e månad.

Observera om det tar längre/kortare tid att producera önskad mängd vatten.

När detta ändras så kasta hela filtret och köp ett nytt..

Trist men antagligen det enklaste.

Postat

"Kiseldelen" har en finfin indikator - mediat blir svart när det är mättat.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.