Postat 16 september 200816 år Det ryker från en av mina levande stenar i det lilla akvariet. Vad kan det vara, är det farligt??? Ser ut som en vulkanisk aktivitet.En annan sak är att i det stora akvariet har min bubbel anemon delat på sig. Den verkar inte äta något och som jag kan se det så har dom ingen mun ännu....hur lång tid tar det för den att skaffa sig en mun???Hjälp mig!!/Nybörjaren!!
Postat 16 september 200816 år Om de puffar upp en pelare med nåt dammaktigt så kan det mycket väl vara nåt litet djur som städar sin håla eller en musla av nån form.Att anemoner delar sig kan vara ett tecken både på att dom trivs och att dom vantrivs, lite lurigt eller hur. Sen så kan jag inte så mycket om hur länge de tar för den att skaffa sig en mun, men ha tålamod. det är dessutom vanligt att anemoner kräks upp det man ger åt dom om det är för stort eller om det ogillas annars, det kan ske flera timmar efter matning.Lycka till o ta de lungt.//NiXoN
Postat 16 september 200816 år Anemoner måste inte ha mun för att klara sig i början - de fotosyntetiserar ju precis som koraller.
Postat 16 september 200816 år "Röken" kan vara snäcka som släpper ägg/spermier. För ett par månader sedan satte alla mina igång samtidigt, hela karet såg ut som utspädd lättmjölk.
Postat 16 september 200816 år Författare Ser den ut att må bra? Ni tror väl inte att den håller på att dö??
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.