Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Vilka ämnen/material kan man använda i vattnet i ett saltakvarium ?

Tex rostfritt ?

Syrafast metall ?, aluminium ?

Funderar på ett nytt projekt och har en massa frågor men tänkte börja med denna.

Postat

I ett varmt saltvattensakvarium är det bara titan som jag känner till som står emot - men det är alltid en fråga om mängd. En rostfri/syrafast pumpaxel brukar fungera bra men en kyl/värmeväxlare av samma material fungerar inte.

Temperaturen för att nedsänkt syrafast rostfritt skall klara sig är ca 17 grader. Ligger det i skvalpzonen så funkar det inte alls

MVH Lasse

Postat
  • Författare

Opps !

Titan låter dyrt :-)

Projektet jag började fundera på ídag är inte metallerna isäg, mer ideer hur jag kan lösa olika problem. Fick hjälp av en otroligt kunning hantverkare idag och han undrade direkt vilka ämnen/material som han/jag kan bygga i eller använda oss av.

Finns det skruvförband i plast, tex gängade stavar, muttrar m.m.

Mvh Johan

=Lasse;261084]I ett varmt saltvattensakvarium är det bara titan som jag känner till som står emot - men det är alltid en fråga om mängd. En rostfri/syrafast pumpaxel brukar fungera bra men en kyl/värmeväxlare av samma material fungerar inte.

Temperaturen för att nedsänkt syrafast rostfritt skall klara sig är ca 17 grader. Ligger det i skvalpzonen så funkar det inte alls

MVH Lasse

Postat

Finns det skruvförband i plast, tex gängade stavar, muttrar m.m.

Mvh Johan

Jo det finns åtminstone i ett nylonmaterial och för sammanfogning av plexi (som du kan gänga i)

MVH Lasse

Postat

Jag har sett skruvförband gjorda i någon form av plast. Dock vet jag inte vad det är för sortsplast och om de fungerar i saltvattensakvarier.

Jag satt länge i går kväll och funderade på vad du har för projekt på G. Vet i och för sig lite vad du har funderat på tidigare men ser inte vad du ska ha skruvförbanden till.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.