Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Som så många andra så smyger man runt här ett tag för att sen presentera sig. Så jag tänkte bidra med lite bilder på mitt 180 liters juwel kar. Kör skummarlöst just nu, men det är projekterat för en skummare inom en överskådlig tid iaf. Annars så har jag 2 streamers. Kör med orginal t8, men en ny ramp ska väl inhandlas snart. Har bara en rolig 12000mila service på en saab att slänga ut pengar på först :(

Startade igång vid jul förra året och det har verkligen varit "skynda långsamt". Det har fått stått å puttrat på. Har 2 clowner och en frökenfisk. nån räka, eremiter och turbosniglar finns också. I korallväg så är det mest mjukisar. Discosoma, ricordea, rhodactis, knappar mm.

ska väl försöka vara någorlunda duktigt med att uppdatera vad som händer iaf.

post-3913-14468917619893_thumb.jpg

Postat

Välkommen till SG ser att du har fin sten med mycket kalkalger ska bli kul o följa din utfyllnad :) började oxå med den storleken på kar :)

Postat

Kul med ännu en akvarist :)

Ja, du har verkligen skyndat långsamt, vilket aldrig är fel. Med en skummare kan du sedan öka på den biologiska belastningen med lite mer fisk.

Postat

Kul att du tar dig mod att visa karet! Det ser mycket bra ut och kommer säkert bli toppen när saker och ting får växa till sig. :)

:W:

Postat
  • Författare

tack tack.. Tanken var först att starta ett 450 med sump å hela köret, men han som skulle sälja det backade ur i sista stund. Sen ramlade jag över det här möbelkaret till ett väldigt bra pris. Då tänkte jag att då kör jag igång med det så får man uppgradera senare. Hade tänkt köra igång nu till hösten egentligen men en bekant i Umeå(fiend här på forumet) gav mig ett bra pris på den ls han hade kvar. Den största anledningen till att det har blivit "skynda långsamt" är för att jag går en utbildning via jobbet som tar en del tid och energi och den är färdig nu till hösten.. Då blir det väl att dra igång på riktigt :)

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.