Postat 25 september 200915 år undrar om någon vet vad algen heter eller om någon har den? skulle så gärna vilja ha ett skott av den :-)hade den när jag startade upp akvariet men fick massa trådalger så fick lov att använda fosfat remover och då strök den tyvärr med den också :-(
Postat 25 september 200915 år Författare ja så kan dne heta :-) någon som har ett knippe att byta eller skänka? :-)
Postat 25 september 200915 år Menar du att du frivilligt vill ha in den i burken?! Självklart kan du få skott utav mig om du vill ha, men då vill jag i gengäld veta vilken fosfatremover du använde för att ta kål på den Hälsn // Daniel
Postat 25 september 200915 år Författare hahaha! jag tycker den är fin :-) är det som ogräs eller?jag använde saliferts phosphate eleminator, efter en vecka var alla blad genomskinliga och efter 2-3 veckor var allt borta :-)
Postat 25 september 200915 år Författare sen vet jag iof inte hur väl den går ihop med kirurger men kommer ihåg att min gula kirurg lär den vara iaf :-)
Postat 27 september 200915 år Är inte det en alg man vill ha i sitt kar?? typ att kirurger och sånt gillar den? Jag hade gärna haft den bara för att den är fin!
Postat 28 september 200915 år Vill ha och vill ha... den växer som ett ogräs, sen kollapsar den, förvandlas till slime och gör vattnet helt grumligt... har hänt mig två gånger under ett år... kirurgerna skulle nog gilla den, tills den tog slut...
Postat 28 september 200915 år Författare som sagt, är det någon som har ett knippe skulle jag bli väldigt glad :-) skulle kunna betala hehe.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.