Postat 28 september 200915 år Som rubriken säger.Varför ökar prickarna på kirurgerna under dagen.På morgonen är dom inte så angripna men på kvällen ser det värre ut.Sedan kommer morgonen och det ser skapligt ut men sen blir det bara värre och värre.Fiskarna har god aptit så det verkar inte påverka dem än så länge. Pricksjukan kan initieras av stress vet jag. jag funderar på om jag skall stänga av streamerpumparna på nätterna för att det skall bli lugnare så att det blir lättare för fiskarna att vila. Men samtidigt så tror jag att det är bra att pumparan virvlar runt vattnet så att bakterierna kommer ned i sumpen där U-v röret kan ta om hand om bakterierna.Vad tror ni? (många frågor på en gång) //Henric
Postat 28 september 200915 år hur länge har du haft uvc? jag införskaffade det i förra veckan då jag köpte en rätt vitprick känslig kirurg. nu efter några dagar har prickarna minskat markant!
Postat 28 september 200915 år Författare Jag har använt Uv-ljus en längre tid men det har ändå blommat ut under denna tid då jag har kört uv-ljus. //Henric
Postat 28 september 200915 år Vad är det för fisk som får prick?Vad har du för mått på karet?Vad har du för andra invånare?Hur mycket sten har du?
Postat 29 september 200915 år skaffa större uvc. köpte först ett 10w deltec som inte klarade av jobbet att hålla pricken borta. inskaffade sedan en riktig pjäs 1meter lång på 25w som tar bort pricken på någon dag. stängde av den i 2 veckor o pricken kom tillbaks som ett brev på posten . enligt tillverkaren ska den ha max 2800L/H så det går snabbt att cykla vattnet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.