Postat 2 oktober 200915 år Ja som rubriken lyder vad kan detta vara ? min fina kirurg har fått ett grått öga som är lite utåtstående men jag kan inte se några direkta skador på det.någon som har nått tipps ?/Peter
Postat 2 oktober 200915 år Kan bara jämföra med min stora Bangaihona som plötsligt en dag hade ett öga som var helt vitt och lite utstående. Hon stod lite undangömd och stilla ett par dagar, sedan var ögat borta. Nu är hon enögd men pigg och äter som vanligt igen. Har bara en rund, läkt grop efter ögat. Men hon har lite svårare att se maten som måste komma från "rätt" håll.
Postat 2 oktober 200915 år Är det en hinna så brukar det vara en svampinfektion som går att medicinera. Det kommer ofta sekundärt som följd av att fisken har nedsatt kondition. Är det grått mer på djupet så är det snarare en parasit eller bakteriell infektion. Sök på fungus saprolegnia får du se om det liknar det som din fisk har.
Postat 5 oktober 200915 år Författare Tack alla för svaren, verkar som det håller på att försvinna och fisken är pigg.så vi hoppas på att det löser sig.
Postat 5 oktober 200915 år Kanske är angripen av Oodinium ser ut som fisken är pudrad där den är angripen lite mattare färg. mvh Jerry
Postat 22 januari 201015 år har liknande problem på min sebrazome veliferum att ena ögat är grått och nu ser det it som den `"ömsar" skin på ögat någon som råkat ut för det ? och min pincettfisk och clownerna har också börjat få lite "dimmiga" ögon
Postat 26 januari 201015 år idag dog min veliferum jävla skit. ibland blir man sugen på lägga ner allt när sånt händer.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.