Postat 4 november 200915 år Hej alla glada. Jag är ingen saltvattensägare än, men en prospektör med marinbiologiskt intresse och kunskap.Jag tycker planering är väldigt kul (har hållt på några år nu:rules ) och har faktiskt kommit så långt som att införskaffa ett akvarium och en sump. Jag kommer vänta ett och ett halvt år med att starta upp eftersom jag inte har tid och plats, men det finns fortfarande intresse att diskutera. OK - den egentliga frågan är om någon känner till hur bra det fungerar att borra i levande sten? Revpelare är ju snyggt men det känns som om en massa LS bara staplat på varandra är lite läbbigt. Om man staplar dom på ett "rör" eller någon form av armering som är fäst på en bas borde man kunna bygga fetare pelare med snyggare sten. Vad händer när man borrar stenen? Bakterierna lär väll få sig rejält med syre, inte så bra, så vitt jag förstått. Har LS en tendens att spricka om man belastar den eller slår på den?Någon som prövat något liknande? (Jag vet att man kan limma/cementa, men nu skackar vi borrning). Simma lugnt,Leon
Postat 4 november 200915 år Jag har borrat åtskilliga levande stenar och sen använt akrylstavar för att bygga revpelare med, fungerar utmärkt.Detta är inget som förstör stenens funktion på något sätt så kör hårt.
Postat 4 november 200915 år Jag har gjort det med gott resultat.Stenen är lätt att borra i, och med rätt förutsättningar kan man skapa riktigt snygga pelare. Lycka till!
Postat 4 november 200915 år Jag har också borrat i LS med lyckat resultat, tänka bara på att du ser till så att pelaren står stadigt antingen schysst avvägd eller fäst någonstans. Trist om den välter och slår i glaset.
Postat 4 november 200915 år Varför inte silikona fast ett pvc rör på en plast/plexi platta med bred bas, och sedan borra LS som man 'trär' på pvc röret.
Postat 4 november 200915 år Vad kör ni med för borr? vanliga borr avsedda för stål? vilken diameter? eller kör ni trä-borr? hålsåg?
Postat 4 november 200915 år Jag har kört med trä,metall, hålsåg, betong tyckte jag att det sprack lite mer.Diameter? ja det beror ju på vilket hål du behöver......Men visst finns det alltid en risk att stenen spricker.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.