Postat 20 mars 201015 år Idag var jag iväg till Stockholm för att handla. Stoppade förbi på Akvarieleasing och hittade lite rylar, bl.a en stor skivanemon (osäker sort).När jag kom hem och hade koppat i den och flyttat runt den lite tills jag blev nöjd, så såg jag att det kom ut massa vita "tentakler" ur munöppningen. De längsta var runt 5-6 mm långa. Efter en liten stund försvann de in i igen och allt var som vanligt.Är det någon som vet vad det är och varför skivanemonen gör så? Hann tyvärr inte få en bild av det, men om det händer igen ska jag försöka...MvH: //Linus
Postat 20 mars 201015 år Jag gissar på att det är "inälvor" som den stöter ut när den blir stressad. De brukar åka in igen efter ett tag. Fast jag har bara erfarenhet från deras kalla kusiner, så om jag har fel får nån annan med mer varma erfarenheter rätta mig.
Postat 25 mars 201015 år Författare Nu har samma skivanemon som nämns här gått och blivit riktigt dålig. Den vill inte veckla ut sig och luktar konstigt, och "tarmarna" dras inte in. Har den dött, eller finns det chans att rädda den?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.