Postat 21 april 201114 år Jag har förstått lite. Men jag vill förstå mer.. Jag är sugen på att försöka ordna någon liten pellets reaktor till att ha i akvariet då jag kör utan sump. Men först vill jag veta hela funktionen? Varför är det så bra? Är det bara bra om man har problem med fosfat och nit? Förklara gärna för och emot? Jag läser o letar men hittar inte riktigt svar på mina frågor. Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 21 april 201114 år https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=32139&highlight=biopelletsDet är en rätt lång tråd, men de första 30 kan vara en idé att läsa igenom.
Postat 21 april 201114 år Författare Jag har läst hela den tråden men får endå inte riktigt dom svaren jag är ute efter. Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 21 april 201114 år Jag är övertygad om att svaren på alla dina frågor finns i den tråden.Här har du en till länk som sammanfattar det hela väldigt bra. http://reefcentral.com/forums/showpost.php?p=18556350&postcount=3573Dessutom har Claes här på guiden skrivit en riktigt bra sammanfattning på svenska om biopellets. Den får du hitta själv -bok
Postat 22 april 201114 år Jag har läst hela den tråden men får endå inte riktigt dom svaren jag är ute efter. Sent from my iPhone using TapatalkEtt tips är att läsa på rent generellt om kolkälla som metod att exportera fosfat och nitrat ur akvariet. Om du inte förstår det sä kan lite grundläggande akvariekemi kanske vara ett lästips. Har för mig att Claes även skrivit om detta.
Postat 22 april 201114 år Författare aa har läst satan nu! Fastna helt i det och låg vaken o bara läste till 3 inatt! Så det blir en liten pellets reaktor till mitt akvarie med:)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.