Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej kollegor!Som rubriken lyder har jag bara en snabb fråga. Fungerar Glomat t5 lysrörshållare till Juwel's T5 rör? Den Glomat som ej är en hel armatur utan en sladd till varje rörsida.Juwel har ju lite specielrör men det är väl mest lite annorlunda längder o så?

Postat

Juwel har i många fall "egna" W med så det är inte bara längden som skiljer. Fast det kan iofs kanske fungera att stoppa ett 35W rör i en 39W ballast. Livslängden blir kanske lite sämre. Men det är ju värt ett försök. Men försöker man ska man nog räkna med att det kan gå snett på något vis. Om ingen annan här provat och kan bekräfta att det fungerar fint då, för det kan inte jag :-)

Sedan är väl inte Juwels rör de rör som flest personer har som favoriter så frågan är om du inte borde skaffa nya rör egentligen... Men det är upp till dig :-)

Postat
  • Författare

Jag råkar redan ha 2 helt nya juwelrör så tänkte att jag får endå använda dem. Watt talet i mitt fall är 54 både på rör och armatur. Men det är iallafall inte olika infästningar eller nått sånt dumt?

Postat

Är det 54 känns det ganska troligt att det borde fungera. Juwels rör är ju annorlunda längd men annars borde de fungera likadant... Tycker jag :-) Du får inte bli arg på mig om det inte stämmer ;-)

Postat
  • Författare

Hehe jag ska inte bli arg utan jag tackar så mycket för hjälpen!

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.