Postat 17 oktober 201113 år Hittade denna snygging i sumpen igår kväll.Den hade tagit sig ned i sista facket i sumpen men var borta igen idag.Någon som känner igen modellen? rätt snygg sak på runt 4 cm över skalet.Såg även en vit/genomskinlig, ca tre cm lång, räka som försvann snabbt in under pumpen.
Postat 17 oktober 201113 år Var den i sista facket i sumpen igår, men är borta idag? Riktigt bra på att gömma sig med andra ord. Kan tyvärr inte hjälpa till med ID på denna, men snygg var den.Kan som kuriosa tillägga att jag en gång i tiden hade en sötvattenskrabba som klättrade ut ur karet och den hittade jag torr som fnöske bakom katternas låda i köket, ca 10m från karet när jag städade där.
Postat 17 oktober 201113 år Författare ja, jag var mäkta förvånad då det endast är pumpen att gömma sig vid, och där går det inte att gömma sig. Så jag gissar att han lyckats klättra upp för antingen slangen och ur sumpen, eller tillbaka över avrinniningen till mer gästvänlig miljö.
Postat 18 oktober 201113 år Författare Denna är i den sista sumpen som är mörklagd och enbart innehåller LS, så någon direkt skada lär den inte göra.Har en rätt stor teddy bear - Hairy crab (Pilumnus vespertilio) i första sumpen som är liknande setup utan eget ljus och bara LS. De är ju bara roliga att få syn på ibland, men jag föredrar att de är i de okänsliga sumparna med ordentliga kanter.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.