Postat 14 september 201311 år hehe...nej jag tog inte fel..min 40 åriga bana inom sötvatten har inkluderat de mesta tokigheter!Jag har för mig att på modet stod växtakvarier!jag kan råda att man inte ska gapa över för mycket då mister man ofta hela stycket!Var nöjd med det du har!akta er för socker!
Postat 14 september 201311 år Det gick 20 bärnsten i det karet - i början på 80-talet.... Men de klarade sigMVH Lasse
Postat 14 september 201311 år en liten lucka jag har..vad säger du lasse? finns infusorier i salt?som kan explodera i antal på nån timme'
Postat 20 september 201311 år Jag skulle också vilja ha en steg för steg beskrivning och recept på sockerblandning då jag har en trachiphyllia som blivit omilt behandlad av en dvärgkejsare. Den skulle behöva lite anabola.
Postat 20 september 201311 år Om korallen puffar upp sig och tentaklerna tittar ut, kan socker vara en bra metod för att öka feeding response från LPSer? Tupperware metoden är ju klassisk där man lägger en lps i en egen skål och löser maten däri, sen går man och rör lite då och då så att maten suspenderas. Det borde ju även hjälpa matvägrande koraller att äta, och få dom på fötter snabbare genom extra energi, kanske till och med ge dom snabb energi nog för att orka äta!Vad tros? Ska testa detta när det blir tubastrea-mani om en månad.
Postat 21 september 201311 år Författare en helv liter akvarievatten med berörd lps i, 3msk fruktsocker, rör runt innan jag har i korallen. Låter ligga två timmar, upprepar 5 dagar på raken..
Postat 21 september 201311 år exakt vad/vilket fruktsocker använder du?..skulle nämligen vilja få en lps att piggna till..3 matskedar i en halv liter alltså?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.