Postat 4 februari 201213 år nu han jag tyvärr inte få bild på masken..men den e kanske 1-2 mm tjock (rund) om hela kroppen. denna är mörk i färgen..men det jag såg var att när den drogihop sig så vart det som en teleskåps rör.. man såg lixom små delar som drogs ihop..munnen är centrerad i mitten när den öppnar blir det stort runt ..ingen liten spec min utan ena sidan va typ som en stor mun Ändrat 4 februari 201213 år av kvalle
Postat 5 februari 201213 år Gör en sökning på monstermask här på guiden, Calle hittade en trevlig sån i sitt kar för några år sedan.Kan vara en sån.Eunicea eller vad dom hette.
Postat 5 februari 201213 år Är det en sån som sitter fast i en sten i ena änden? Och sträcker ut sig på natten för att äta??Har sett sånna jag oxå.
Postat 5 februari 201213 år Författare Är det en sån som sitter fast i en sten i ena änden? Och sträcker ut sig på natten för att äta??Har sett sånna jag oxå. ja precis..just nu sträcker den sig kanske ca 1cm kanske 2. sen gräver den lite i "dammet" som ligger i dess grop...så jävla äckligt...e fan alla maskar och liknande som får en att fundera en gång extra med salt asså...
Postat 5 maj 201213 år Författare så efter precis efter 3månader har jag fått masken på video..undrar om nån kan hjälpa mig med va det är för någon?? e=mh_lolz Ändrat 5 maj 201213 år av kvalle fick en b ra bild oxå
Postat 5 maj 201213 år Ser ut som en "peanut worm", helt harmlös avfallsätare.Och det är inget fel med maskar generellt sett.Tvärtom, dom är en del av den otroliga biologiska mångfalden som ser till att våra saltvattens akvarier mår bra, även om dom kan vara lite äckliga.
Postat 5 maj 201213 år Författare dom e säkert jätte bra.likt alla små räk djur och allt va det är man springer runt..tycker ändå de är lite äckligt.. inte så jag skulle vilja råka peta på den..jobbiga e ju dessutom borstmaskarna som dom säger sticks..men men får köpa gummi handskar när man ska ner och pilla;)tack för hjälpen jalla fall:DSer ut som en "peanut worm", helt harmlös avfallsätare.Och det är inget fel med maskar generellt sett.Tvärtom, dom är en del av den otroliga biologiska mångfalden som ser till att våra saltvattens akvarier mår bra, även om dom kan vara lite äckliga.
Postat 23 januari 201312 år Jaha sådana har jag också. Massor som tittar fram på natten. Då vet man vad det är för något.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.