Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag tänkte höra med er lite mer erfarna akvarister om hur det är med akvariums hållbarhet. Jag har möjligheten att få ett 375 liters akvarium av en släkting som ska lägga ner sitt på grund av flytt. Akvariet är över 8 år gammalt och har stått utan vatten en period, ca. 7 månader, för 2 år sen.

Hur åldras ett akvarium igentligen? Att jag får skära bort så mycket silicon jag kan och lägga dit nytt, det förstår jag. Men hur är det med glas? Försvagas det på något sätt med tiden?

Annars är det väll inget som talar imot att det skulle kunna användas eller?

Postat

Jag har ett 63L kar som är 25år och det har stått tomt i vissa perioder. Nu använder jag det till osmosvattenbehållare till den automatiska vattenpåfyllningen så karet du kan få går nog att använda utan risk

Postat

Mitt äldsta kar i drift är 720 liter och snart 24 år. Det har varit med om fyra flyttar men inte stått tomt mer än ett par dagar som mest.

Jag köpte en massa akvarier som stått i en ouppvärmd lada några år och limmade om samtliga för att silikonen var i så dåligt skick. Men jag tog ur alla rutor och gjorde ren kanterna på glasen för det är i spalten mellan rutorna som den mesta kraften tas upp av silikonen.

Postat

När mitt äldsta akvarium fyllde 30 år gav jag bort det till en kompis som ville ha sin hamster i det, men innan var det rejält hållbart iallafall. Menade du att du skulle silikona om allt, eller bara skära bort "det du kom åt"?

Postat

Bara skära bort det jag kom åt. :)

Känns betryggande att höra era erfarenheter.

*Den hundrade posten* :smiley16:

  • 2 veckor senare...
Postat

Jag har byggt och limmat akvarier i 30år. Rekomenderar omlimning efter 8-10år. Akvarier kan holla betydligt längre än så men risken att rutorna släpper ökar dramatiskt ju äldre karet blir.

Om man kollar limningen på ett akvarium som är 10år och äldre så märker man att det släpper betydligt lättare än om karet bara är några år. Vad jag menar med kola limningen, så är det när man har tagit isär karet. Limfogar på ett äldre kar brukar bara vara att dra lös som en gummisnodd, medans på ett tämligen nylimmat kar så måste man använda rakblad för att få bårt limet.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.