Postat 22 mars 200520 år Är det möjligt att bygga om en 36W T8 lysrörsbalk till 54W T5. Min idé är att byta "kontakterna" i fästena (lämna kvar fästena) och byta ballasten (som är separat). Och vips har jag T5:or:kram: . Då måste längden vara samma (på rören) och gängan på "tätningsringarna" vara densamma som på T8:orna.
Postat 22 mars 200520 år ... och någon skrev att man även måste byte drossel. I så fall är det inte mycket kvar från ursprungliga amaturen.
Postat 22 mars 200520 år Författare De (T8:orna) är lite specialbyggda för karet. Original på karet, Deltec 325 l, sitter en "skjutlist" på var kortsida med motsvarande "hakar" på de 3 medföljande armaturerna. De kan skjutas i valfri position över karet eller också tas bort. Kör nu med ett dagsljus, ett blått + 2*250W metallhalogen. Skall kolla om jag hittar bild på själva armaturen eller fästet. Ballasterna sitter nere i bänken.
Postat 23 mars 200520 år Författare Så här ser fästena för lysrörsarmaturerna ut (och lite av armaturen).
Postat 23 mars 200520 år Författare Har äntligen hitta var man kan köpa T8:orna. Kanske hittar likadana fast för T5 54W.http://shop.meeresaquaristik.de/csc_article_details.php?nPos=30&saArticle[iD]=873&VID=cEy4ciTUkZ9FFSW3&saSearch[word]=&saSearch[category]=Beleuchtung&saSearch[special]=0
Postat 28 juni 200520 år Författare Vad tror ni om detta? Är T5 54W kortare än T8 36W? Men borde inte vara så mycket jobb att bygga om armaturerna till T5.
Postat 28 juni 200520 år Vad tror ni om detta? Är T5 54W kortare än T8 36W? Men borde inte vara så mycket jobb att bygga om armaturerna till T5.Bygger min 4x39watts armatur precis Köpte dessa hållare på Kjell & Comapny de heter G5Skall man ha vattentäta IP67 så bygger dessa lite mer54watts rör är 116cm långa + hållare
Postat 28 juni 200520 år T5 brukar använda HF-don och de kostar fr. ca 300 kr och uppåt.sen kostar väl en G5 socket ca 20kr/st.och sen är det till att börja bygga om och anpassa till längden.det är billigare att bygga om men mycket mer jobb än att köpa en T5 armatur för några hundralappar.
Postat 28 juni 200520 år Författare En ny armatur lär inte passa till mina fästen/skjutlister. Jag gillar att man kan skjuta armaturen dit man vill och sätta in fler eller ta bort några lysrör. Man flyttar dem också när man skrapar rutorna m m. Se bilden.
Postat 28 juni 200520 år varför ska du ha T5?alla färgtoner som finns till T5 finns till T8, T8 har ett extremt mycket bättre utbud.sen är ju ljusutbytet enbart 4% bättre hot T5 som är 50% dyrare.
Postat 28 juni 200520 år En ny armatur lär inte passa till mina fästen/skjutlister. Jag gillar att man kan skjuta armaturen dit man vill och sätta in fler eller ta bort några lysrör. Man flyttar dem också när man skrapar rutorna m m. Se bilden.Kolla på arcadias T5 armatur de har en separatdrossel å sladdar fram till hållarnavarför ska du ha T5?alla färgtoner som finns till T5 finns till T8, T8 har ett extremt mycket bättre utbud.sen är ju ljusutbytet enbart 4% bättre hot T5 som är 50% dyrare.Varför inte??Extremt bättre utbud stämmer ej det finns så det räcker för att få en bra blandning på ljuset över karet
Postat 28 juni 200520 år Säkert bra, men den är lite dyr ~1000:-.Man kan även köpa en lös reaktor och 4 st G5-hållare som är IP-67 klassade på http://www.seaqualux.de , kostar ca 400:- plus frakt./UffeKolla på arcadias T5 armatur de har en separatdrossel å sladdar fram till hållarnaVarför inte??Extremt bättre utbud stämmer ej det finns så det räcker för att få en bra blandning på ljuset över karet
Postat 28 juni 200520 år Kolla på arcadias T5 armatur de har en separatdrossel å sladdar fram till hållarnaVarför inte??Extremt bättre utbud stämmer ej det finns så det räcker för att få en bra blandning på ljuset över karetnja vissa rör finns bara som T8, tex fluora77, philips TLD 89 aquarelle, power-glo osv.det andra är att T5 vill ha HF-don. HF är skräp, ja rena skiten. livslängden på HF-don är ca 30.000H dvs ca 2 lysrörsbyten till ett pris på omkr 300-400 kr.sen kan man inte luta på lodrät på T5 då det är lite speciell i ena enden av röret.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.