Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Förmodligen billigare oxå och väl van vid akvarie liv men är nog lite av en korall noppare.Patrik

Postat

Om man betalar nästan 26000kr för 1 fisk då har det spårat ur!

Men trevlig sida för en annan nybörjare så man kan få sig en prisuppfattining på fisk och koraller istället för att fråga ut min lokala handlare om pris på varje sak.

Postat

Din lokala handlare håller nog inte riktigt dom priserna som står på den sidan, så dom ska du nog inte gå efter!!

Postat

Jag förmodar att det är snäppet dyrare här i Sverige. Men jag står ändå fast i att det ger en prisbild om något kostar några hundra eller några tusen.

Postat

Tycker det är väldigt olika med priserna. Ibland billigare och ibland dyrare. Skiljer mycket mellan svenska handlare med. Vill du ha ungefärliga priser så har du nyhetsbrev och prislistor på mail från några affärer och bioted har sin tankbase som man kan kolla på. Tyvär är det ju bara dom fiskarna som dom har inne som dom har priser på.

Men en sida som deepocean e ju bra att kolla om det är en fisk för sin prisklass eller inte om den är lite svår att hitta i handeln hehe

Den fisken tråden handlar om har jag för mig är några tusen billigare i sverige ;)

Postat

Om man har en dyrare hund, katt eller fågel så brukar den alltid vara försäkrad.

Försäkrar man även fisk? :smiley24:

Postat

Det kan nog ditt försäkringsbolag svara på.

Angående fisken i första inlägget så tycker jag själv att det finns flertalet andra kejsare som är både billigare och snyggare, men det är bara min åsikt. :)

Postat

Jesper "Edward" hade ju en sådan ett kort tag...... Dog i ett ruskigt prick utbrott tyvärr. Tror han pynta 21 laxar typ för sin här i sverige så nog är det allt billigare i sverige ibland.

Postat
Jesper "Edward" hade ju en sådan ett kort tag...... Dog i ett ruskigt prick utbrott tyvärr. Tror han pynta 21 laxar typ för sin här i sverige så nog är det allt billigare i sverige ibland.

Stämmer bra det. Det var ingen rolig dag som den gick bort, Men sånt man får ta med i beräkningarna att det kan hända. Dock betalade jag inte 21 lax för den utan den var billigare eftersom jag fick den till inköpspris. Men fortfarande otroligt mycket pengar, inte ovanligt att man får betala ca 22-25k för denna i fisk i Sverige.

Postat
Om man har en dyrare hund, katt eller fågel så brukar den alltid vara försäkrad.

Försäkrar man även fisk? :smiley24:

Jobbigt om dom vill att man skall vetrinär besikta den först.

Sen käkar ju försäkringen ofta upp kostanden för inköp.

Postat

Själv så har jag en drulleförsäkring som skulle täcka de mesta som skulle hända mitt akvarie enligt dom jag pratade med när jag tecknade den, läckage, sjukdom mm. Kostar 75kr i månaden självrisk på 750:- och täcker upp till 40000:-. Men om nu olyckan är framme så får man väl vänta och se hur mycke man får ut igentligen.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.