Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Skit på sten kan man förflytta få bort lite av med olika snäckor eremitkräftor ormsjöstjärnor pickandefiskar. Ett för filter i avrinningen som tar partiklar.

Postat
  • Författare

Jo kommer det bara till sumpen så fångar jag det. Får bunkra upp med fler städare antar jag, är nog ärligt talat lite ont om det...

Postat

Ökad cirkulation i karet så att det inte kan lägga sig utan far runt tills det kommer ner i sumpen är mitt tips.

Postat
  • Författare
ingen sand är annars ett hett tips ;)

Slutat fiskarna att bajsa då? ;)

Ökad cirk är nog bra, men vill ju samtidigt att mina euphyllia ska trivas....

Nä får köpa lite djur :)

Postat

Jag ska köpa 20 sniglar till samt 10 eremiter till mitt 130-liters. The more the merrier. :)

Utan sand är akvariet tristare tycker jag

Postat

Jag har på gränsen med cirkulation vad mina euphyllia vill ha det samlas iaf lite junk dock så pickar olika djur bort det mesta.

Postat
Slutat fiskarna att bajsa då? ;)

Nä får köpa lite djur :)

Nä, jag tolkade det som att det var sandvändaren som röjde runt och strödde skit överallt. Utan sand ingen sandvändare tänkte jag. Bajsmängden lär iallafall inte minska genom att köpa mer djur. Allt bajsar.

Postat

Fast vissa djur konsumerar bajs, vilket gör att biomassan i bajset flyttas in i det växande djuret som skiter lite mindre, och kanske lite mer koncentrerat. Så fler gur kan generera mindre poo

Ändrat av Manks

Postat
  • Författare

Färre djur känns inte som lösningen, snarare rätt djur. Gillar sandvändaren trots att den stökar ned lite.

Nu har jag köpt fler erimiter så får vi se

Postat
Fast vissa djur konsumerar bajs, vilket gör att biomassan i bajset flyttas in i det växande djuret som skiter lite mindre, och kanske lite mer koncentrerat. Så fler gur kan generera mindre poo

Temporärt ja. Kritisk massa uppnås förr eller senare. Att lagra in näringen i mer & mer biomassa är bara att skjuta upp problemet.

Jag är inte en motståndare till städpatrull, det gör hela skillnaden i mitt nuvarande kar jämfört med mitt förra. Det är helt klart lättare att exportera uppätna alger.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.