Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Håller på att starta upp mitt nya kar men jag får inte rätt på overflowen!

Antingen så pumpar den i för lite eller för mycket. Pumpen går inte att reglera, går det med overflowen? Måste ju få det synkat annars vågar man ju inte lämna lägenheten :S tacksam för snabbt svar

post-6922-14468929426437_thumb.jpg

Postat

du behöver inte synka något, ju mer vatten du pumpar upp desto mer rinner ner via boxen. du måste dock fylla röret/rören med vatten som är i boxen, använd en liten lyftslang för att suga i vatten.

Postat
  • Författare

Ah, tack så mycket! Nu kom jag på vad som va fel :P haha... Jag började nog för tidigt i morse :P nu till en annan fråga... Hur får man bort det där extremt jobbiga sörplandet? Filtervadd?

Postat

sätt en kran på retur röret så kan du justera pumpens flöde på det sättet, så har jag det och det fungerar kanon!=)

Postat
  • Författare

Okej det har jag funderat på också men var hittar man det då? Har letat runt men utan resultat :/ hittade dock en men den kostade 400:- tyckte det va rätt saftigt för en plastventil!

Postat

Alternativt så kan du komplettera med ett till U-rör i Tunze-boxen, så sväljer den 1500liter.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.