Postat 18 maj 201312 år Hej har egen osmos anläggning som jag köpte för ett par dagar sen håller på göra eget osmos vatten till mitt saltvatten akvarium men det rinner ganska trögt har kanske fått 20-30 liter på 8 timmar gör jag något fel eller är det så det funkar?
Postat 18 maj 201312 år Det går trögt Lite olika beroende på årstid (temp på kallvattnet) samt vilken osmos man har.
Postat 18 maj 201312 år Författare Det rinner från badkaret ganska bra flöde, jag köpte den från zoo.se för 900kr det är 2 vita tubbar
Postat 18 maj 201312 år Med tanje på stt det finns olika modeller men vissa utav dem kan man strypa då går man ur mrr och snsbbare.
Postat 18 maj 201312 år Författare Hur då modellen jag köpte är http://www.zoo.se/private/produkter/akvaristik/saltvattensteknik/osmos/pure-lifewater-system-osmos-haquoss-osmossystem.html
Postat 18 maj 201312 år Författare Anslutningen till duschslangen, det är samma anslutningen till kranen
Postat 18 maj 201312 år Fixa en röris som kan sätta en T koppling så osmosen får eget in vatten så brukar det ge mera vatten.Patrik
Postat 18 maj 201312 år Författare Hej ändrade det till det du sa men det kommer lika mkt som innan:/
Postat 18 maj 201312 år 30 l på åtta timmar låter väl rimligt. 60% av maxkapacitet, okej, lite i underkant, men det är nog inom rimligheten iaf. Min 180 l ger 120-130Bor du högt upp?
Postat 18 maj 201312 år Författare aa men det går trögt den ska ge 150 l per dag? Enligt beskrivningen till den.
Postat 18 maj 201312 år De når aldrig full kapacitet, särskilt inte om man bor högt och därmed har lite sämre ledningstryck.
Postat 19 maj 201312 år På röda slangen har du satt kranen som är på den i strypt läge? Om det finns en sådan är det det troligen. Jag hade det problemet med min tills en här på guiden bad mig kolla upp att det var gjort.
Postat 19 maj 201312 år Författare nej finns bara en blå slang och en vit, den blåa är smutsiga vatten och vita är osmos vatten som rinner in i en dunk, http://www.zoo.se/private/produkter/akvaristik/saltvattensteknik/osmos/pure-lifewater-system-osmos-haquoss-osmossystem.html . har försökt få den gå snabbare men det blir inte bättre
Postat 19 maj 201312 år Hej har egen osmos anläggning som jag köpte för ett par dagar sen håller på göra eget osmos vatten till mitt saltvatten akvarium men det rinner ganska trögt har kanske fått 20-30 liter på 8 timmar gör jag något fel eller är det så det funkar?Har samma.... Och samma "tryck"
Postat 19 maj 201312 år Koppla den på utaget för diskmaskin i köket alla brukar ha det ställ in en 25 liters dunk klart bra tryck
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.