Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag har en ATI-ramp (den gamla svarta modellen) med 6x39W T5 belysning.

För några dagar sedan la två rör av, jag va säker på att ett rör var slitet och bytte därför. När jag drog igång belysningen igen så tändes rören men efter några sekunder så slocknade de igen. Testade flera gånger med samma resultat (testat olika rör också). Rören tändes, ökar i styrka men flimmrar sedan lite och slocknar, känns som de inte "orkar" komma igång riktigt.

Har mailat lite med StigiGemla och han är inne på att ballasten är dålig. Min fråga är då om det går att hitta en ballast inom Sveriges gränser som funkar till min ATI-ramp. Jag ska maila ATI och höra med dem, men jag hittar inga ballaster på deras hemsida. Men på denna sidan finns det:

http://www.fastlight.co.uk/acatalog/copy_of_ATI_Ballasts.html

Antar att det är en sådan jag ska ha. Skriv gärna om ni har några erfarenheter om detta, jag är nollad när det gäller lysramper och elektronik. Kan det vara något annat än ballasten som jag ska testa innan jag beställer?

/Jonas

Postat

Den funkar utmärkt - tror inte direkt det är nån platsbrist i lådan - annars kan du fråga Rob på Fastlight, han säljer ju även Ati.

Postat
  • Författare

Ja jag får nog maila dem, på ATI:s hemsida hittar jag inga ballaster.

Tycker du också att det låter som att det är ballasten som krånglar Leffe?

Postat
  • Författare

Okej, egentligen bättre att köpa ny ramp. Men kan jag få den att fungera relativt billigt så kan det vara värt det.

Mailat ATI och fastlight så får vi se vad de säger.

Tack för hjälpen

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.