Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag börjar tröttna på att fylla på karet med vatten varje dag och då är ju en osmolator "The thing to have" det jag undrar nu är hur gör ni med vattnet som ni ska fylla på med ?

låter ni det bara stå stilla i behållaren/dunken eller har man en pump för köra runt vattnet lite så det inte står stilla?

samt hur länge kan det stå stilla i dunken innan man bör byta det om det inte har hunnit komma in i karet?

Tack för alla svar

Postat

Jag har mitt i ett fack i sumpen, ingen extra cirkulation och jag fyller bara på vartefter så det blir aldrig helt tomt.

Osmosvatten är inte direkt det bästa tillväxmediat som finns så jag är inte speciellt orolig för att det skulle bi några problem..

//NiXoN

Postat

Har fack i sumpen som rymmer cirka 10 dagars avdunstning, är aldrig helt tomt där.

Extra fiffighet med osmolator kan erhållas om man, som jag inte har doserpumpar för balling, har i lite KH-balling tex i osmosvattnet, så får man en gratis kanal för detta, tycker det är bra då det hjälper till att hålla KH på en jämn nivå. Har inte sett några nackdelar med detta, men jag vet heller ingen annan som gör så... :smiley24:

Postat

Kör med ett 54l kar.. Varar strax över en vecka.. Har ett plastlock som täcker 70% ca så inget mög o skit kommer i.. Sparar ju mycket jobb med att slippa fylla på själv..

Du kan ha en dunk som behållare för osmosvattnet.. Tex.. Lite vad man får plats med i bänken..

Mvh Manne

Postat

Instämmer med ovanstående. Kör med en gammal salt-spann som behållare. Lock på, med hål för slangen, och ingen cirkulation. Brukar gå ca 10 dagar innan jag behöver fylla på, och jag har inte märkt av att vattnet skulle bli dåligt under den tiden.

Tycker osmolator är det bästa köpet jag gjort till mitt kar.

Freguz idé om tillsatser i osmosvattnet är intressant! Någon annan som kört så?

Postat
  • Författare

ok tack för alla svar. någon som har kört med osmolator och kranvatten ? hur har det funkat ( även om det är lite tabu att prata kranvattem).

Postat

Jag har kört både kh och ca genom påfyllningen, dock så varierade avdunstningen lite under denna semester (enligt akvarievakten iaf). Kh höll sig dock rätt bra men ca överdoserade.

Jag skulle dock inte rekommendera metoden.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.