Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat
post-6081-14468932440424_thumb.jpg ser ni dom? vet inte vad det är men jag har massor......... någon som vet vad det är för ena?
Postat

Någon form av plattmask.

Sök på flatworm så kanske du hittar något.

Patrik

Postat

Dom har en tendens att bli en pest.. Gör inte någon direkt skada men är trist o ha..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • 3 veckor senare...
Postat

Jepp... platt löss :( har haft samma skit här, eller rättare sagt HAR... suger upp suger upp, kanske har jag en fisk nu som gillar dem annars blir det "flatworm exit"

Postat

Om du kan ta ut stenen som anemonerna sitter på så doppa dom i osmosvatten och skaka till. Räcker med tio sekunder. Dom släpper direkt. Doppade en sten med några rhodactis i går. Hade minst 200 på botten av spannen

Postat
Dom har en tendens att bli en pest.. Gör inte någon direkt skada men är trist o ha..

Sent from my iPhone using Tapatalk

upplevt att de strypt ihjäl mina ricordeor tidigare, så skada kan dem visst göra om de ökar för mycket i befolkning

Postat
Jepp... platt löss :( har haft samma skit här, eller rättare sagt HAR... suger upp suger upp, kanske har jag en fisk nu som gillar dem annars blir det "flatworm exit"

akta dig dock med flatworm exit, de släpper ut gift när de dör, och du verkar ha VÄLDIGT många, bara den korallen du har bild på har ett 20tal man ser. Blås först på korallen med en turkeyblaster och sug upp så många av dessa som möjligt innan för att minska risken för totalkrash (något som hänt flera med platmask problem)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.