Postat 10 maj 201510 år Sen byta tredjedelen tex varje vecka eller tätare en tid.för att få bukt med div problem utan att störa med nytt saltvatten mer än första.alltså cirkulerande system en gång i veckan ...50 l till karet från baljan 50 till baljan retur...Funderar på det..karet är inte kopplat till sump och rymmer 150 liter..."baljan" bredvid rymmer alltså 50 liter som det finns "resurser" till i form av skummare o annan filtrering som inte är kompatibelt med huvudkaret..är det någon ide?
Postat 13 maj 201510 år Jag är nyfiken, varför ska du skifta vattnet? Om du ändå inte tänker byta till nytt menar jag. Tanken tycker jag annars låter värd att testa. Du skulle ju kunna köra det sekundära som refugium med skummare, kan bli både fint och effektivt tror jag.
Postat 13 maj 201510 år Varför inte skaffa en överrinningsbox till baljan? Så får du en stabilare lösning och karet får direkt nytta av filtreringen. Eftersom det verkar vara en tillfällig lösning så behöver det ju inte se så snyggt ut.
Postat 13 maj 201510 år Författare Jag är nyfiken, varför ska du skifta vattnet? Om du ändå inte tänker byta till nytt menar jag. Tanken tycker jag annars låter värd att testa. Du skulle ju kunna köra det sekundära som refugium med skummare, kan bli både fint och effektivt tror jag.Karet är absolut knökfullt..den teknik som finns däri räcker inte till verkar det..inbillar mig att kunde öka på med en skummare som är överdim. som jag har på hyllan..temporärt typ över sommaren..och få ner vattenbyten lite när man har som mest att pyssla med vid denna tid på året samt inte störa med nytt vatten så ofta som jag gör nu..har svårt att få balans i det...at det kan funka som refugium är nog ingen dum ide..näringstillförsel en gång i veckan typ
Postat 13 maj 201510 år Författare Varför inte skaffa en överrinningsbox till baljan? Så får du en stabilare lösning och karet får direkt nytta av filtreringen. Eftersom det verkar vara en tillfällig lösning så behöver det ju inte se så snyggt ut.Jo men jag är lite snål också hehe...ska förhoppningsvis inte vara längre än över sommaren..sen kanske det får lite nytta ändå..är tanken iallafall
Postat 14 maj 201510 år Du kan inte ha den sekundära tanken ovanför? Om du redan har den och inte vill borra kan du ju köra med en Förvaringslåda i plast, eller bara snickra ihop ditt overflow av pvc rör. Då får du ju en billig och smidig lösning.
Postat 15 maj 201510 år Författare jo kanske men vill byta 50 i veckan filtrerat o klart typ..så enkelt som möjligt..tror på iden..har kört med nytt men får det inte att funka..algerna kommer o går..3 fiskar kvar nu..borde funka
Postat 15 maj 201510 år Låter som en intressant ide. Jag hade testat att köra med skummare och refugium så får du en bra rening. Kanske för att jag är ett stor anhängare av biologiska metoder från sötvattenstiden.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.