Postat 22 juni 201510 år Hej igen.Den gamla skummaren är på reperation och jag har fått erbjudande om att köpa en Deltec TC 3070s istället för den gamla Deltec SC 3070.Skillnaden som jag förstår det är att den nya modellen är byggd för att stå utanför sumpen och kräver matarpump samt att den klarar från 6000 liter och upp till 8000 liters med normal belastning.Min fråga är då.. är det totalt meningslöst att köpa den till mitt 2000 liters system. Jag har tänkt mig en del fisk men riskerar jag att skumma ut för mycket? Spårämnen och allt nyttigt försvinner genom skummaren? Skummaren blir verkningslös eftersom den är för effektiv?Vad tror ni?/Andre
Postat 23 juni 201510 år du kan ju mata den externa skummaren med ditt rör ifrån karet å slippa en extra matar pumpvad är prisskillnaden med att laga din å köpa den andra
Postat 23 juni 201510 år Författare Matningen till skummaren är inte det jag funderar på.Frågan är om den är overkill till mitt kar. Skummaren är ju specificerad till 6000 liter Heavy och 8000 normal load. Mitt akvarium kommer vara på 2000 liter. Kommer en så kraftigt överdimensionerad skummare att ha negativa effekter på akvariet eller är det bara bra att ligga i överkant?
Postat 25 juni 201510 år Beror väl på hur länge du kör den. Kör du den 24h så kan det säkert bli overkill, men korallerna vänjer ju sig om hur rent/skitigt vattnet är.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.