Postat 1 december 200519 år lättare att tillverka men kolla www.dursostandpipe.comDu missade ett S Rätt länk är www.dursostandpipes.comOch för er som undrar vad en standpipe är så är det en finurlig men enkelt sätt att dämpa ljudet från ett gurglande rör. Läs på sidan som länkas till så fattar ni säkert.
Postat 1 december 200519 år Författare vilken diameter på röret ned i sumpen skulle jag behöva då? Räcker 32mm till mitt 375l kar eller behövs mer?
Postat 1 december 200519 år kan man inte bygge en stand pipe i 50mm utan en massa förminskningar i botten på pipan?? eller e förminskningarna ett måste för att de ska funka korrekt?
Postat 1 december 200519 år Författare STP d=32Byggsats Stand Pipe d=32Stand Pipe används i avrinningskammare för att bl.a. minska ljudet när vattnet rinner ner i sumpen.Består av:1st Väggenomföring för borrhål 48 till 51mm1m Rör d=321st T-rör 90°1st Vinkel 90°1st HuvRitning och montageanvisningTangitlim säljes separat.« Tillbaka
Postat 2 december 200519 år På min satte jag ett Y-kors under karet och sedan två kranar då kan man lätt strypa flödet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.