Postat 17 november 20177 år Jag har fått ett cyanoproblem i min sump. Chaeto-algerna är täckta av rött slem och tillväxten av dessa alger har avstannat. Någon som har förslag på lösning på detta bekymmer?
Postat 17 november 20177 år Författare Nitrat på 25 enligt Salifert. Jag brukar normalt ha mellan 25-50, men jag började med att ha belysning med chaeto i sumpen för ca 1 månad sedan. Först växte chaeton snabbt och nitraten gick ner till 5. Senaste veckan har de börjat komma rött slem på chaeton, tillväxten på chaeton har minskat och nitraten har gått upp igen till ca 25. Jag har också slutat med Nopox, börjat med Triton baseelement core 7 och slutat tillföra kalkvatten i samband med ersättning av avdunstat vatten. Mycket förändringar på kort tid således.
Postat 17 november 20177 år Vi har sett liknande i ett nytt refugium. Jag testade tillsätta järn, mangan och jod. Tycker att det har kommit igång bättre igen. / David
Postat 17 november 20177 år Författare Jag har skickat in ett prov till TritonLab. Vi får se om det är något som saknas.
Postat 17 november 20177 år Gott! Järn och mangan är oftast så lågt att det inte ger utslag på triton. Det verkar som det förbrukas rätt fort. / David
Postat 17 november 20177 år Författare Senaste Tritontestet jag gjorde i slutet av augusti visade: Järn (Fe): 0 Mangan (Mn): 0
Postat 17 november 20177 år Vad har du i fosfat? nitrit? MVH Lasse Ändrat 17 november 20177 år av Lasse
Postat 17 november 20177 år Författare jag väntar på besked från Tritonlab angående detta. Jag har dock en Hanna-mätare hemma, så jag kan kolla upp det senare. Jag brukar dock ha högt fosfatvärde. senast jag kollade var i augusti och då var det 1,88, vilket är där min fosfatvärde brukar ligga. Nitrit har jag inte mätt på länge, brukar ligga på 0 enligt salifert, men just nu har jag inget att mäta nitrit med.
Postat 18 november 20177 år Författare 17 timmar sedan, Lasse sa: Vad har du i fosfat? nitrit? MVH Lasse Mätningar nu på morgonen Nitrat mellan 10-25 Salifert Fosfat: 1,66 (Hanna) Nitrit har jag inget test för hemma.
Postat 18 november 20177 år Märkligt med de värdena och cyano. Ingen cyano I displayen ? Har du möjlighet att kontrollera nitrit. Varför jag frågar är för att även väldigt låga värden av nitrit ger kraftiga felvisningar på nitrat avläsningen. Det beror på att nitratmätningen sker på så sätt att du förvandlar stor del av nitraten till nitrit och sedan mäter testen nitrit mens din färgskala ger nitrat. Påverkansiffran kan vara allt från 50 till 100 ganger. Vad jag vill är att konstatera att du inte nollat nitrat men din test visar fel. Jag brukar aldrig nämna något märke vad gäller tester men personligen kan jag inte få vettiga siffror med salifert utan använder pro versionen av ett annat märke. MVH Lasse Ändrat 18 november 20177 år av Lasse
Postat 18 november 20177 år Författare 1 timme sedan, Lasse sa: Märkligt med de värdena och cyano. Ingen cyano I displayen ? Har du möjlighet att kontrollera nitrit. Varför jag frågar är för att även väldigt låga värden av nitrit ger kraftiga felvisningar på nitrat avläsningen. Det beror på att nitratmätningen sker på så sätt att du förvandlar stor del av nitraten till nitrit och sedan mäter testen nitrit mens din färgskala ger nitrat. Påverkansiffran kan vara allt från 50 till 100 ganger. Vad jag vill är att konstatera att du inte nollat nitrat men din test visar fel. Jag brukar aldrig nämna något märke vad gäller tester men personligen kan jag inte få vettiga siffror med salifert utan använder pro versionen av ett annat märke. MVH Lasse Jag har ingen cyano i displayen. Jag ska se om jag får tag i ett nitrittest, så får vi se vad det visar. Jag har tidigare använt lite olika nitrattester (Nyos, Red Sea och Salifert). Under perioden när man kunde skicka in HPLC-analyser till TritonLab konstaterade jag att det test som i mitt fall låg närmast TritonLabs resultat var Salifert.
Postat 20 november 20177 år Författare Svar från TritonLab på provet som skickades in 2017-11-12: TritonlabNovember 2017.pdf
Postat 20 november 20177 år Författare Testat Nitrit (NO2). Lägsta värdet på testet d v s mindre än 0,3 mg/l (Tetra).
Postat 20 november 20177 år Mindre än 0,3 - men ändå något? Har du 0,2 och omräkningsfaktorn är 100 så visar ditt nitrat 20 - utan att det är någon nitrat alls! Provet såg väl bra ut - du verkar ha lite hög salthalt - annars bra förutom fosfat då men 0,6 är ingen katastrof MVH Lasse
Postat 27 november 20177 år Författare Lite akvarieskötsel förrgår, bestående av ett 40-liters vattenbyte, byte av fosfatabsorber och aktivt kol, samt manuell borttagande av cyano från min chaeto. Jag har därutöver satt in en pump i form av ett Eheim-innerfilter i refugiumdelen av sumpen. Jag hoppas att lite bättre cirkulation ska öka tillväxten på chaeton och minska tillväxten av cyano. Jag har dessutom börjat dosera CyanoClean (5ml/dygn). Cyano tillbaka redan i natt.
Postat 27 november 20177 år Författare Enligt TritionLab: Your Molybdenum levels are too high. This can lead to severe bacterial growth (Cyano, etc.). Någon som vet vad Molybdenum är och på vilket sätt detta ämne påverkar akvariet?
Postat 27 november 20177 år Ha tålamod och låt refugiet vara, det är det jag hade gjort iaf. Tillsätt lite varje dag av sånt som macroalger gillar, såsom järn, jod och mangan, och låt sedan refugiet ställa in sig själv. I de macroalgsrefugier vi har så har vi nog haft cyano i alla under vissa perioder. Men efter en viss tid, ibland lång tid, så tar macroalgerna överhand och cyanon försvinner. En annan ändring du skulle kunna göra är försöka sänka fosfaten lite till. Det tror jag kan göra gott på längre sikt det med. / David
Postat 8 december 20177 år Författare Jag har börjat dosera lite järn dagligen och lite mangan och jod veckovis. Vad gäller mangan och jod använder jag Triton Labs produkter och doserar enligt deras rekommendationer jag fick efter min senaste provtagning. Vad gäller järn tillsätter jag 3 droppar/dagligen av Korallen Zucht Iron koncentrat.
Postat 10 december 20177 år Ser att tråden är inte helt ny, men 0.6 ppm i fosfat är väldigt högt. Det är ju 15-30ggr högre än naturens. Har du dessutom möjligen lågt nitrat, så är alltså kvoten N/P kraftigt förskjuten åt fel håll, dvs alldeles för låg. Vi tror ofta att förutom de absoluta värdena så är inte minst kvoten N/P viktig, och det är just för låga N/P kvoter som möjligen kan framkalla cyano. Jag hade försökt få ner fosfaten ordentligt, och faktiskt varit lite försiktig med dosering av "alggillande" spårämnen som järn. Sen om du bara har det i sumpen bör du också ta upp chaetin o skölja av den i sötvatten. Det tål chaeton.
Postat 10 december 20177 år Författare Cyanon i sumpen har minskat i omfattning de senaste dagarna. Jag hoppas det fortsätter på det viset.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.