Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hejsan.

 

Har för ungefär 4 dagar sedan köpt in min första Leopard wrasse. Han äter bra när det är matdags på morgnarna (Kl 07.00) men går och "lägger sig" runt kl 16, vilket är ett problem eftersom jag inte är hemma från jobbet föränn runt kl 18.30-19.

 

Är det ett problem att bara mata honom en gång om dagen? Jag hade turen med min levande sten att den kom med massvis av poddar som han äter av medans jag är på jobbet. Men när de tar slut är jag rädd att han kommer svälta.  

 

Har en autofeeder men den kan man inte lägga frysmat i. 

 

Just nu äter han Mysis, röd plankton, Brineshrimp+spirulina, Marine Cuisine.  Tror ni att frysmat på morgonen och torrmat via autofeeder under dagen borde räcka?

 

 



 

23905174_1635700866486594_4401868012284311545_n.jpg

Ändrat av RozZy

Postat

min gjorde likadant i ca en vecka.....nu är han uppe till 22.00 iaf :)

 

Postat

Hur har du ställt belysningen kl 07 borde det vara natt i akvariet om du vill ha ljust på kvällen när du kommer hem?

 

Postat
  • Författare
1 hour ago, Rameau said:

Hur har du ställt belysningen kl 07 borde det vara natt i akvariet om du vill ha ljust på kvällen när du kommer hem?

 

 


Hade att ljuset peakar vid 07.00 och släcks vid kl 15. Men har ändrat det nu så att det blir ett 13:30-21:30 ( totalt 3h ramp) schema istället och hoppas han är vaken när jag är hemma runt kl 19.

 

Frågan är fortfarande.

 

Hur ofta bör en Leopard Wrasse äta? Räcker det att han matas 2x per dag med "död" mat?

 

Ändrat av RozZy

Postat

Jag har två i mitt akvarium. de får mat högst en gång om dagen - de är ganska tjocka :) Matar bara med fryst artemia, fryst mysis och annan fryst mat.

 

Jag har två pipefish - de klarar sig också på en gång om dagen.

 

Tar ca 1 vecka som sagt för dem att bestämma hur sov och vaknaklockan skall ställas.

 

MVH Lasse

Postat
  • Författare
1 hour ago, Lasse said:

Jag har två i mitt akvarium. de får mat högst en gång om dagen - de är ganska tjocka :) Matar bara med fryst artemia, fryst mysis och annan fryst mat.

 

Jag har två pipefish - de klarar sig också på en gång om dagen.

 

Tar ca 1 vecka som sagt för dem att bestämma hur sov och vaknaklockan skall ställas.

 

MVH Lasse

 


Tack så mycket, precis det svaret jag letade efter :)

 

Han åt riktigt mycket fryst artemia med spirulina imorse så jag är rätt säkert att han kommer klara sig nu. Men ja han sover som skalman med egen mat och sov klocka.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.