Postat 18 november 20186 år Decocean är kanon! Den har jag besökt när jag när är där nere. Ligger lite speciellt till. Har även besökt klovnfisken som ligger mer centralt i Köpenhamn, de har lite med men Decocean är betydligt roligare. Det är en "ren" saltbutik medans Klovnfisken är lite mer allmän djurbutik. Det finns en till superfin akvariebutik som tyvärr inte har saltvatten, Neonfisken. Om du ändå skulle åka förbi borde du kika där med. Jag har aldrig köpt något där själv ens, men de har alltid så fin ordning och bra fisk att det är glädjande att kika förbi iaf.
Postat 19 november 20186 år Författare 9 timmar sedan, mikoto sa: Decocean är kanon! Den har jag besökt när jag när är där nere. Ligger lite speciellt till. Har även besökt klovnfisken som ligger mer centralt i Köpenhamn, de har lite med men Decocean är betydligt roligare. Det är en "ren" saltbutik medans Klovnfisken är lite mer allmän djurbutik. Det finns en till superfin akvariebutik som tyvärr inte har saltvatten, Neonfisken. Om du ändå skulle åka förbi borde du kika där med. Jag har aldrig köpt något där själv ens, men de har alltid så fin ordning och bra fisk att det är glädjande att kika förbi iaf. Får kanske kolla upp detta och se när dom får sändning så man kanske kan handla hem lite
Postat 19 november 20186 år Vilka regler gäller för att ta in levande från Danmark? Är det fritt att göra?
Postat 19 november 20186 år 1 timme sedan, Perk sa: Vilka regler gäller för att ta in levande från Danmark? Är det fritt att göra? Det ska vara fritt att transporter varor och tjänster inom EU/Schengenområdet.
Postat 19 november 20186 år 9 timmar sedan, Datzun sa: Det ska vara fritt att transporter varor och tjänster inom EU/Schengenområdet. Det kan man ju tro men varför skulle det vara så enkelt? Fisk, det finns diverse som kräver tillstånd och när man kommit hem så ska man skicka in en försäkran om att det inte rör nåt sånt, den finns här: https://www2.jordbruksverket.se/download/18.267025215f9d477d3e93b78/1510734145441/E9_46.pdf Kräftdjur - glöm det om det inte är kul att bli brevvän med jordbruksverket. Totalstopp utan tillstånd och mycket stor risk för elände i tullen om de gör kontroll. Annat ryggradslöst - i princip ok att ta in med lite undantag för diverse pestarter. Men många koraller tex är listade och har man då inte nödvändiga handlingar med sig kan det bli jobbigt på riktigt.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.