Postat 14 mars 200619 år Har förmodligen tänka köpa ett begagnat saltkar i veckan. Jag skulle vilja ha ljus sand för att jag tycker det är snyggt. Har läst om sandens vara eller icke vara på forumet, hälften tycker att man kan ha sand i, och andra hälften tycker inte att man ska ha sand. Så man får som inget konkret svar på frågan. Karet är på 160 liter och som det är nu fyllt med över 50kg ls, anemoner och andra latinska namn :-) 50kg ls är för mycket i min smak, blir ju alldeles knökfullt i karet. Jag vill ha runt 3cm ljus sandbotten och sen möblera ett rev med ls, korallerna och anemonerna som följde med. Dom enda fiskar jag ska skaffa senare är två clowner, och ev. två blå frökenfiskar.Blir nog även ett par turbosniglar och eldräkor. Kommer det funka att ha sand eller ska jag skita i det, vilken sand ska jag välja i så fall, och hur mycket går det åt ? Karet är som sagt på 160 liter och avlångt. Funkar det med ciklidgrus i så fall ?
Postat 14 mars 200619 år Jag skulle satsa på aragonit i storleken sugar-fine sand (minsta kornstorleken). Tjocklek (på bädden) efter smak.
Postat 14 mars 200619 år Skulle nog ta Aragonit som LejonKungen föreslår och sedan ha 1-2 cm om det bara är den estetiska effekten som eftersöks. Sen lite djur som rör om i sandbädden så du slipper suga så mycket själv.
Postat 14 mars 200619 år Ciklidgrus 0,5-1mm funkar utmärkt. Jag har själv detta och det är kalk inget annat
Postat 14 mars 200619 år Författare Var får man tag i Aragonit då ? Om jag inte får tag i det här i kring, funkar det med korallgrus då, är korallsand nått helt annat än korallgrus ?
Postat 14 mars 200619 år ,jag har sugar fine i sumpen,men tror inte jag skulle ha det i karet,när det gäller så lite,som några cm,det kommer troligen att yra runt.angående chiclidgrus finns det olika sorter,så kolla så det verkligen är 100%kalk
Postat 14 mars 200619 år Var får man tag i Aragonit då ? Om jag inte får tag i det här i kring, funkar det med korallgrus då, är korallsand nått helt annat än korallgrus ?korallgrus o korallsand är bara olika storlek på kornen,men kolla upp chiclid-sanden om det bara är kalk!
Postat 14 mars 200619 år Var får man tag i Aragonit då ? Om jag inte får tag i det här i kring, funkar det med korallgrus då, är korallsand nått helt annat än korallgrus ?Rolles akvariecenter (Luleå) skall börja handla med ReefZone så därifrån skall det gå att beställa.
Postat 14 mars 200619 år Författare Får fara dit och höra idag. Skulle bara ha haft sanden eller gruset idag eler imorrn, annars måste jag ju ur med all ls, anemoner och koraller för att sätta i gruset.
Postat 14 mars 200619 år Får fara dit och höra idag. Skulle bara ha haft sanden eller gruset idag eler imorrn, annars måste jag ju ur med all ls, anemoner och koraller för att sätta i gruset.Que?
Postat 14 mars 200619 år Författare Ja om jag ska ha grus i botten och det är så packat i tanken med ls att botten inte syns, så måste jag ju ut med all sten för att gruset ska ligga under stenarna och inte på. Kommer nämligen måsta kasta rätt mycket ls för jag vill inte ha så mycket som det följer med till det kar jag har tänkt köpa.
Postat 14 mars 200619 år Sanden lägger du i runt stenar osv i ett tunnt tunnt lager så att det bara täcker bottenglaset
Postat 14 mars 200619 år om man ska se till enkelhet så är ju sand en plåga när man ska rengöra karet, visst är det snyggt men jag hade tagit något som är mycket mer grovkornigt i form med korallgrus 5-7mm.
Postat 14 mars 200619 år Författare Ursäkta alla frågorna men jag är totalt nybörjare på saltvatten :-)Ska man inte ha sand/grus under ls:en ? Ska man lägga plexi eller nått annat under stenarna om man inte har sand därunder, tänkte så inte bottenglaset tar skada, (har inte tänkt tappa ner nån sten) :-)Förresten hur går ni "proffs" tillväga med saltet och stenen vid start ? Blandar ni salt och vatten och sen i med stenen, eller möblerar ni först stenen i karet och sen blandar vatten och salt ?
Postat 14 mars 200619 år var en diskussion här tidigare ang plexi i botten eller ej.. många av forumets mest erfarna saltisar kör utan verkar det som.jag skulle då först blanda vattnet, sen i med stenen. annars tror jag att de levande på stenen inte kommer må så bra..
Postat 14 mars 200619 år Författare Var iaf. nyss förbi Akvariecenter i Luleå och snackade lite saltvatten. Han tyckte att jag skulle köpa faxegrus, han körde själv med det och det hade alltid funkat bra. 220:- för 25kg kostade det, han pratade även om nån typ av korallgrus för saltvatten som kostade 80:-/kilot. Finns ju inte en chans att jag lägger 1600:- på grus, så det blir faxegruset för min del.
Postat 14 mars 200619 år jag köpte en 20kg säck med korallgrus för 300,- undrar vad det var för specialgrus han menade..
Postat 14 mars 200619 år Författare Men duger faxegruset, det var det enda vita kalkhaltiga grus han hade hemma just nu ?Och om jag ska hämta karet imorgon måste jag ha grus till dess så man får lägga gruset först, så jag inte måste ur med all sten igen. Karet är förresten i Umeå, finns det nån akvariebutik där som kan ha nått bättre grus ?Annars får jag nöja mig med faxegruset.
Postat 14 mars 200619 år Författare Då får det bli så, ska fara förbi Akvariecenter och köpa en säck innan det bär av till Umeå.Klarar sig förresten den levande stenen, korallerna och anemonerna att ligga "torrt" den 20 mil resan hem ?Eller ska dom förpackas på något sätt ?
Postat 14 mars 200619 år Levande stenen kan du lägga i en sopsäck så att den inte torkar men koraller och anemoner bör förpackas i plastpåsar med en tredjedel vatten och två tredjedelar luft.
Postat 14 mars 200619 år Hej! om du ska till Ume,så finns det en butik därAkvarie Lagunen HB / Holmsund Mvh kjell
Postat 14 mars 200619 år Jag läste igenom tråden igen. Lägg i stenen före sanden annars rasar inredningen när djuren gräver.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.