Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har två huvudsakliga stora stenar i akvariet och underskattade GSP's förmåga att sprida sig över sanden så nu håller den på att ta över dessa, har försökt bekämpa den men det gör väldigt lite skillnad så planen nu är att helt enkelt ge upp och byta ut stenen. (övriga koraller växer fortfarande mest på sina pluggar och borde gå lätt att flytta.)

De nuvarande stenarna ligger direkt på botten av akvariet, dvs. under sanden så det lär behövas röra runt den rejält när jag håller på.

Har tänkt mig att byta ut den ena stenen, vänta en månad (eller längre?) för att saker ska stabilisera sig och sen byta den andra. Finns även några mindre stenar som inte kommer att påverkas.

Någonting jag behöver tänka på osv.?
Samt, vad rekommenderar ni för budgetalternativ till att klippa av fraggpluggar med?

Postat

Att röra upp sand i ett akvarium som gått länge är alltid en chansning.

Jag skulle jobba enligt följande

1) Stoppa matningen några dagar

2) förbered ett större vattenbyte

3) sug upp all sand runt den sten du skall ta upp. Alternativ använd en petflaska där du skärt av botten och med en hävertslang kopplad till "kapsyl"-delen. Sug hävert och stöt den öppna flaskan i sanden runt stenen. På grund av naturlagarna så kommer sanden att virvla upp i flaskdelen men bara löst bös sugas upp i slangen.

4) lyft första stenen

5) ersätt och byt nytt vatten. Var noga med syresättningen de först dagarna efter manövern.

Men det är alltid en risk med att röra upp gammel sand

MVH Lasse

Postat
  • Författare

Jag ser inte någon annan möjlighet såvida inte någon har ett väldigt bra tips för att utrota den invasiva korallen.

Några klargörande frågor
Är det att röra upp ruttnande saker/näringsämnen som risken ligger i? Och varför är syresättningen viktig i det skedet?

Postat

En under lång tid orörd sandbädd innebär ofta att syrefria områden där svavelväte produceras har brett ut sig. Ofta kan det finnas fickor med svavelväte. Normalt läcker det sakta ut i syrerikt vatten där det snabbt oxideras till en ofarlig form. Om det nu skulle komma ut större mängder med svavelväte så kan det innebära både att syret försvinner snabbt (orsakar död av syrebrist) och att svavelväte kommer ut som inte oxideras omedelbart (orsakar också snabb död) Ditt akvarium blir både skjutet och hängt samtidigt.

Vilken typ av GSP är det? Bild?

MVH Lasse

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.