Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har man två 3G telefoner så kan man ju montera den ena framför karet hemma (typ tejpa fast den på ett fotostativ..) och ta med sig den andra på resan. Man sätter den där hemma på "svara automatiskt" (vilket endast går när man kopplat in handsfreen - iaf på vår) -då svarar den och lägger på när ni ringer. Skaffa ett 3G kontantkort, så är det ingen risk att någon annan ringer hem och kollar ;) (ingen vet ju numret..)

Inom 3 är det ju gratis att ringa efter att minutrarna är slut, så det är bara att köra på (iaf med "3G 300" - eller vad det heter)

Jag är kanske den siste att "komma på" detta, men tänkte bara berätta ifall det finns fler som inte har kommit på idén.

Det kändes väldigt bra för oss att närsomhelst kunna ringa hem och kolla läget (emellan gångerna då föräldrarna var uppe och matade..)

Postat

Eller så kopplar man in en webcam på servern. :)

In på närmsta internetcafé, surfa in på rätt adress, sen kan man följa karet online...

Har själv en kamera som är köpt enkom för detta ändamål, men inte fått mig sjäv till att installera programvara eller sätta upp kameran. Någon som vet ifall det går att köpa USB-hane/hona i lösvikt?

Postat
  • Författare

Jo det är ju sant, jag har tänkt på webcam också. Vi har ingen, så jag vet inte hur de funkar. Måste datorn vara på hela tiden för att kunna kolla (isf känns det ju inge vidare..) eller räcker det med att Internet "är på" (att tex ADSL-modemet står på)

Har man annars en extra 3G-fon liggande (och inte har webcam) så kostar det ju inget med "min" metod ;)

Postat

Om kameran har inbyggd webbserver typ Axis kamerorna så behövs bara en internetanslutning, datorn kan vara avstängd.

Postat
Jo det är ju sant, jag har tänkt på webcam också. Vi har ingen, så jag vet inte hur de funkar. Måste datorn vara på hela tiden för att kunna kolla (isf känns det ju inge vidare..) eller räcker det med att Internet "är på" (att tex ADSL-modemet står på)

Har man annars en extra 3G-fon liggande (och inte har webcam) så kostar det ju inget med "min" metod ;)

Inte mer än det som det kostar att ringa hem. (Tänker på när man är utomlands.) Och vad man betalar i månadsavgift.

Men en dator som står på dygnet runt kostar så klart den med, även om man kan ha den till mycket.

Postat

Tack Dusan! Hade ingen tanke på att kolla upp ELFA faktiskt, brukar kika där först när det rör sig om elektronik. Skulle bara ha en av varje till ett framtida experiment, nu vet jag var de finns! Tack!

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.