Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Oj, hur f*n klara han det... Måste ju ha allt nytt vatten redo för att direkt kunna pumpa i det :)

Som sagt väldigt modigt gjort...

mvh Emil

Postat

många koraller klarar det bra då de i naturen utsätts för tidvatten och är utan vatten i direkt solljus.

själv när jag byter mycket vatten komer mjuk och stenkoraller ovan ytan och har aldrig märkt ngt problem med det. men jag brukar flytta ner sniglar innan, se de ej blir kvar utan vatten.

~Henrik

Postat
  • Författare
många koraller klarar det bra då de i naturen utsätts för tidvatten och är utan vatten i direkt solljus.

själv när jag byter mycket vatten komer mjuk och stenkoraller ovan ytan och har aldrig märkt ngt problem med det. men jag brukar flytta ner sniglar innan, se de ej blir kvar utan vatten.

~Henrik

Jo i verklighet så vet jag också att det blir så när tidvatten kommer och går. Men jag skulle aldrig chansa om man hade så mycket koraller om man tänker lite på vad dom kostar.. Nåt kan ju gå fel.

Postat

ja det stämmer som du säger Stefan. Jag syftade mest på 'watter's' inlägg om att ahn måste ha vatten redo att hälla i direkt.

men jag hade med undvikt att 'chansa' med så mycket SPS ($) om det ej är ngt akut, så man måste tömma ut allt utan flytta korallerna eller annan lösning.

~Henrik

Postat

Ingen fara att tömma karet vid vattenbyten eller ta upp koraller vid fraggning. Som sagt många koraller är dagligen exponerade under stekande ekvatorsol.

Det har även gjorts lyckade experiment att transportera koraller helt utan vatten med flyg och det har funkat bra (bättre hävdar en del eftersom den lilla vattenvolymen i påsarna snabbt blir smutsigt och kan döda korallen). Om fraggningen drar ut på tiden kan ni lägga en fuktig trasa över dem.

Mvh

Peter

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.