All Aktivitet
- Senaste timmen
-
Dags för en uppgradering av vattenförvaringen. Jag går från de svarta tunnorna som håller 75l till nya dunkar som tar 220. Jag har köpt två men bara en som skickats så nu kan man se före och efter i samma bild. 3 gånger så mycket vatten men tar nästan inte mer plats så är väldigt nöjd med det även om det var hutlöst dyrt.
- Idag
-
Chemiclean är en antibiotika - erythromycin trots tillverkarens bortförklaringar. De har sagt att det är "not erythromycin succinate" vilket verkar vara sant eftersom analyser i Tyskland har visat att det är erythromycine sulfate. Se här eller i denna tråd från 2012 Ett vanligt trick i den här branschen. Det samma gäller Vibrant som såldes som ett bakteriellt preparat mot alger men i verkligheten var en algicid Chemiclean och liknande produkter baserade på antibiotika skall inte användas i akvarium på grund av risken för bildande av bakteriestammar som är resistenta mot antibiotika. Är förbjudet att använda produkter som innehåller antibiotika utan recept i Sverige - och därmed också förbjudet att sälja. Använd inte - och gör inte reklam för produkter - som inte är lagliga att använda i Sverige. Jag vill inte läsa mer artiklar om att akvariehobbyn orsakar den eller den skadan på naturen eller använder det eller det förbjudna ämnet. Det räcker med guldfiskar som rymt eller malar som förmodas satts ut av akvarister. I malfrågan var det en nordamerikansk mal som inte finns i akvarier och hade satts ut för sportfiske men det hindrade inte angrepp på akvariehobbyn.. MVH Lasse
-
jorå, men cyanon kommer tillbaka efter någon månad. jag är inte övertygad om att cyanon orsakas av organiskt material
-
Har du provat chemiclean än? Funkar väldigt bra och verkar inte ha några nämnvärde negativa effekter. Ozon skulle också kunna vara ett bra alternativ om du har mycket organiskt material i vattnet då det oxideras.
- Igår
-
Perk började följa Mastertronic starar inte
-
Min mastertronic startar inte, vad ska jag göra? Det jag gjort är att jag bytt slangar i alla pumpar utom pump C (jag fick inte loss baksidan så kom inte åt den). Potentiellt kan jag ha kommit åt någon kontakt eller liknande. Vad är troligaste felkällor?
-
ingen kolkälla alls. var länge sedan jag körde, och då var det för att försöka reglera näringsämnena. körde bara en kort stund. hade cyanon innan också.
-
-
Intressant - några andra som har använt Oceamo den sista tiden (sen i höstas) och som har SAC254 värden? Vad är era och har ni Cyano? Att döma av bilderna så är ditt problem större än mitt - trots ett högre värde. Kör du någon organisk kolkälla? MVH Lasse
-
8,35. så du har rätt mycket mer än jag. de har satt 2-8 som idealt värde.
-
Ninas hemadress gick med i forumet
- Förra veckan
-
Ett år till har gått med matning och påfyllning av kranvatten som enda skötselrutin. Kenyaträd, rhodactis, sinularia och gorgonia har konkurrerat ut det mesta av övriga koraller. Blir snart en ordentlig rensning. Karet behöver inhysa mycket av det levande från mitt läckande reefer250 medan nya karet sätts upp.
- 6 svar
-
- 1
-
-
Ser ut som svamp (typ Sponges) - bra att ha - tyder på bra värden MVH Lasse
- 1 svar
-
- 1
-
-
Hej, karet är ca 2mån nu och det börjar dyka upp saker man själv kanske inte medverkat till jag har lite kalkmaskar på stenen som jag förstått är bra.. dessa har röda spröt som kommer ut. Markerade med grön ring i bild. sen finns gamla rester av sådana vermetider(?) som är som taggar. De verkar dock döda för jag ser inga slemmiga nät eller strängar från dem. Markerade med blå ring.. men jag kan inte minnas att jag sett de vita sakerna i de röda ringarna innan. Känns som de tillkommit. Vad kan detta vara? bra eller dåliga?
-
Ok, tack för snabbt svar! de såg otrevliga ut.. gröna och håriga, så sög ur dem för säkerhetsskull börjar komma en del saker man inte känner igen. Kanske är en naturlig utveckling, men tänker att om man hinner på ev pester tidigt kanske de inte blir så omfattande
-
Det är nog en annan alg bara. Bubbelalger är bara runda. Faktum är att det är världens största encelliga organism.
-
Tack! hittade även som gröna små taggiga frön, eller mini-taggbollar på botten under där dessa bubblor sitter. kan de vara relaterat? dvs när bubblorna är mogna, lossnar de som taggiga bollar då?
-
NinaP gick med i forumet
-
Håller med Michael, det där är djur som bör stanna i havet!
- 3 svar
-
- 1
-
-
Ventricaria ventricosa. Beror ju på om du vill ha dom eller inte. Finns massa info om dom här på forumet som kan ge dig massa nyttig info .
-
Hej, såg dessa på min gyre.. någon som har en aning om vad det kan vara? och ska man se till att avlägsna dem?
-
Vad är ditt SAC254 värde? Mitt är för närvarande 16,55/m Jag har fått ner det från 18,55 med hjälp av fällning och oxidator. Den här mätmetoden är rätt ny så det är svårt att säga vad den betyder just nu. Intressant att veta ditt värde. MVH Lasse
-
jag har försökt att "vänta ut" cyanon, men det verkar inte funka. enligt Oceamo så har jag mycket organiskt material i vattnet och ska skumma blött och göra vattenbyte.
-
Ser att du dras med samma typ av "cyano" i sand och på glas som jag har haft i nästan två år nu. Har fällt med CaCO3 mjöl som jag rört i ett glas med vatten från skummarkoppen. Det gör inte läget värre - när jag körde varje vecka så gick Cyanon tillbaka. Har stoppat för tillfället. MVH Lasse
-
Blev en lite längre film idag.
-
Var hittar man Led dioder till en Giesemann AURORA HYBRID 4 x 39 Watt om det går att byta ledarna? Eller är man tvungen att köpa ett nytt kort?
Saltvattensguiden
Organisationsnummer: 802438-6222
E-post: admin@saltvattensguiden.se
Aktuell programversion
Invision Community 4.7.20
Tapatalk 2.1.1