Bolagens "välvilja" gentemot akvarieskador har kroknat betydligt genom åren - delvis är nog detta tyvärr självförvållat.
Under mina år som salthandlare har jag och flera kollegor fått värderingsförfrågningar från försäkringsbolag, där ibland deras kunder (anonyma för oss) har ersättningsanspråk som är rejält saltade - t.ex. en "medioker östersjöbiotop" på 200 liter med ett lekpar av både achilles och gemmatum och några andra dyrgripar samt en uppsjö av dyra koraller påstås ha kastat in handduken p g a strömavbrott, tekniskt fel, läckage etc.
Bolagen vill naturligtvis betala så lite som möjligt - vattenskador tillhör definitivt den största gruppen av skadeersättningskostnader, men ersättningen där är nog ett mindre problem!
Resurserna när det gäller att utreda misstänkta bedrägerier är dock näst intill oändliga, och betydligt effektivare än polisens - så safta inte i om du råkar ut för en olycka!
Att ha färsk dokumentering, t.ex. bra bilder eller en video om karets status hjälper säkert i alla lägen!