Gå till innehåll

mickosch

Medlem
  • Antal inlägg

    536
  • Gick med

  • Senaste besök

All aktivitet

  1. Jag gick in här för första gången för ett par dagar sen efter att inte varit här på säkert ett år, jag vet precis vad du menar. Jag sneglar på akvarium, funderar på vad jag vill etc. Men jag förstår dig helt och hållet. Och härligt att se att du är tillbaka, för ditt kar var något utöver det vanliga. Glömmer aldrig första gången jag såg din gigantiska mussla. Hoppas du hittar tillbaka! Mvh Micke
  2. Finns bara ett ord, MÄKTIGT!
  3. Jag fick ingen upphängning alls med till min. Det får man antagligen köpa separat till. /Micke
  4. Känns som att det är väldigt olika. Köpte en fjärilsfisk en gång som funkade klockrent i karet, förutom med min mussla som den var på nästan omgående.
  5. Det blir de säkert. Men det frågade du inte efter.
  6. AI sol nano
  7. Lille fars dag då ?
  8. Såg något länkat att de skulle ha någon utförsäljning i Kristianstad med den 29e. Men har inte fått de bekräftat. Men kan vara värt att kolla upp. Verkade vara akvarium och tillbehör då.
  9. Jo absolut. 2 hål till är ju att rekommendera. Det var ju synd. För måtten är ju helt klart underbara.
  10. Det där karet hade ju varit ett grymt saltkar! Helt underbara mått på det! Jag skulle borrat det istället och kört på det.
  11. Såg det igår, riktigt bra!
  12. Tanken har helt klart slagit mig. Men sen är det med tillfällig förvaring av fisk etc. Men det borde ju iofs gå att ha i den nya sumpen tills det är färdigborrat och rördragningen mer eller mindre klart. Sen är det bänken. Måste ju nästan vara bäst att göra en ny bänk då. Bänken till karet är väldigt smal..
  13. Vad är de för skummare du kör ? Några problem att ha den placerad direkt i akvariet ? Ser väldigt bra ut! /Micke
  14. mickosch

    Tips

    Skölj den efter användning och låt den lufttorka. Gör likadant med mina fiskedrag för att krokarna inte ska rosta.
  15. Hmmm, tyvärr har akvariet fått stå till sidan lite då det vankats flytt med mera. Dock ska det tas upp ordentligt nu igen, nu till min fundering. Suger lite på om jag ska bygga ett nytt skåp och sätta in en sump eller om jag ska ta en lite mindre sump och använda skåpet som jag har. Nu är det ju så att jag inte är så intresserad av att borra i akvariet. Då till min tanke, är det någon som har provat http://www.tritonakvarium.se/tunze-overflow-box/2654-0 ? Ljudnivå ? Hur lätt sätter det igen ? Ge mig allt ni har om den! Samt vad ni tycker om bänk och sumpalternativet. Eller man ska rent av ge sig på att göra en egen balkong, med 3 rör ner istället. Ge mig allt ni har. /Micke
  16. Lika gärna som köpare kan man fråga om man är osäker och vara helt på det klara vad man köper. Lite egetansvar kan krävas.
  17. Har kört red seas remover i minst ett år utan problem. Jag doserar runt 4 ml om dagen på 200 liter. Så att det skulle vara boven är jag ytterst tveksam till.
  18. Har själv en http://se.reeflex.net/tiere/280_Cirrhitichthys_falco.htm Väldigt underhållande fisk. Så där är ett alternativ om du vill ha en hökfisk.
  19. I belysningsväg skulle jag helt klart rekommendera LED, lite "dyrare" i inköp, men så värt det! Och som sagt, snåla inte på skummarstorlek. Cirkulation, vortech är otroligt bra pumpar. Visst, dem låter lite men det kan man ta!
  20. Under vissa situationer är dem extremt giftiga. Men handskas med försiktighet så ska du se att det inte är något problem.
  21. Flyttar jag eller delar zoas så är det handskar och försiktighet som gäller. Finns ju en del skräckhistorier här på forumet. Otroligt vackra morpher finns men var försiktig! Spola ALDRIG stenen under varmvatten om du ska försöka bli av med dem.
  22. http://se.reeflex.net/tiere/437_Gramma_loreto.htm http://se.reeflex.net/tiere/436_Gramma_melacara.htm Där har du två jag tycker väldigt mycket om iaf. /Micke
  23. Chromis? Skickat från min GT-I9300 via Tapatalk
  24. Mäktigt kar! Och välkommen hit!
  25. Tackar! Det är en vägg som Ken fixade från början. Ser liknande ut som t.ex ett Blenny. 3 fack, ett med min tunze 9004, ett med returpump. Och nej, så ska det inte se ut egentligen. Men jag är väldigt nöjd med det.
×
×
  • Skapa Ny...