Gå till innehåll

kaptenen

Styrelse
  • Antal inlägg

    2 662
  • Gick med

  • Senaste besök

  • Dagar vunna

    151

All aktivitet

  1. Ja lite trist är det ju att kasta levande saker. Har dock fraggar osv till salu så det är av ren platsbrist.
  2. Rensning efter semestrarna behövdes.
  3. Skulle säga att alla som mäter sin salthalt regelbundet och skickar in en ICP då och då hinner "fånga upp" den skevhet som många gånger uppstår vid dosering av 2-part. 3-part (riktig balling) höjer också salthalten med tiden. Allt detta går att justera med vattenbyten.
  4. Stämmer att salthalten kan krypa upp med tiden och man då får jämna ut det vid vattenbyten. Brukar inte gå så extremt fort dock.
  5. Jättefint akvarie och inspirerande trådstart! Ytterligare ett exempel på att det inte behöver vara så komplicerat att börja med salt. Man kommer långt med vattenbyten, schysst pump & belysning.
  6. Du har säkert läst det redan men håll koll på KH då det kan behöva buffras upp lite när man doserar Lantanklorid. Gå inte ner för lågt i fosfat heller för då kan det lägga sig en vit hinna på glaset. Been there done that.
  7. Såhär säger Fauna Marin om Flour. Är ju ändå ganska svårt att mäta detta och lyckas isolera det tänker jag, och risken för att fastna i "placebofällan" är hög. What is this: Fluorine is present in seawater as fluoride. This element cannot be detected by ICP analysis and must be measured separately by IC/HPLC. Fluorine is an essential element for corals. Besides an inhibiting effect on bacteria and algae, it is important for the growth of coral and the defence against parasites. Fluorine also has an effect on the blue coloration of many corals. Problems: A too low fluorine concentration shows itself in dull tissue, reduced growth, colourless growth peaks or growth edges in foliaceous growing corals (e.g. Montipora species) as well as partial light sensitivity. In addition, the animals become more susceptible to parasitic infestation. The skeleton softens considerably. Actions: Regular control of the fluorine value, if necessary adjustment of the dosage. Reduction by partial water change and adjustment of the dosage
  8. Tycker det saknas lite Stylophora milka i karet
  9. Har precis doserat detta för första gången nyligen och kan nog ändå tro att korallerna gillar detta. Tillväxttakten har jag inte sett någon egentlig ökning på, utan framförallt färgerna verkar vara mycket mer färgstarka efteråt. Dock har jag gjort lite småjusteringar här och där när jag varit hemma så svårt att urskilja om det enkom beror på flour. Kan försöka isolera doseringen vid tillfälle för att se om jag upptäcka någonting.
  10. Smart tips! Ska testa det. Är så bökigt att göra rent hela tiden.
  11. Digitata kan vara lite bräckliga, men du kan försöka. Enklast är nog att bryta loss digitata och sen mejsla bort flakväxande montiporan och limma digitatan åter.
  12. Du har fått till en bra scape och fina koraller.
  13. Varför doserar du nopox om du har noll i nitrat och fosfat? Det är lite kontraproduktivt. Jag skulle ta bort det ett tag för att se vad som händer då. Vilka tester kör du med?
  14. Alternativt om du kan ha den i en korg/ acklimatiseringsbox tills dess att den är såld?
  15. Jag har använt det en gång och blev av med alla koraller jag då hade av behandlingen. Fiskarna klarade sig utan till synes några problem, en del av dem har jag kvar än idag 7 år senare. Fick problem med cyano efter behandlingen dock, vilket jag tror är för att jag inte gjorde ett ordenligt vb efter. Det tror jag även var anledningen till att korallerna strök med. Dinos är ju kända att kunna släppa ifrån sig gifter och eftersom jag missade att få ut det ordentligt vart det korallerna som tog stryk och cyano gynnades.
  16. Jag kan känna lukt från karet om: SPS dött (acropora har en typisk doft när de börjar dö) När jag fraggat/ joxat en massa i karet Algblomning I vissa fall fylld skummarkopp Men i 9 fall av 10 så luktar det ingenting Så det låter som i ditt fall att SPS:erna kanske fortfarande är lite kinkiga och "släpper ifrån sig" så att säga... Aktivt kol kan hjälpa litegrann
  17. Följer utvecklingen från er pionjärer med spänning
  18. Varit med om precis samma grej. Tror även att om man klipper med saxen så att en "flärp" bli kvar så kan det leda till en spricka pga vibrationerna som uppstår av pumpen och vattenrörelsen.
  19. Nyfiken om detta är igång fortfarande? Är en spännande design på kar
  20. Tack till er på Salt i Väst som fortsatt valt att annonsera på Saltvattensguiden.se i ytterligare ett år till. Ert bidrag är otroligt viktigt för att vi som förening kan fortsätta hålla forumet igång
  21. Kul att du håller igång ändå. Det kommer nog bli salt igen ska du se
  22. De andra har varit in på det. Det är högst troligen ingen fara (jag körde utan osmos i 5 år utan några större bekymmer), men osmos är en bra försäkring även för saker som inte går att se i våra hemmatester och ICP resultat. Dock som föregående var inne på så får man göra en avvägning själv när det kan vara bra att sätta in det. I 200 liter går det ju relativt enkelt att göra en reset på vattnet kontra större akvarier.
  23. Tyvärr så kommer vi behöva ställa in detta event. Vi återkommer med nytt datum som troligtvis blir efter sommarsemestern.
  24. Sitt lugnt i båten ett tag och låt akvariet balansera sig är mitt största tips. Hitta ett underhållsschema som passar er och försök hålla fast vid det. Att det kommer cyano lite här och var i början är helt normalt pga svajjiga värden och ej etablerad bakteriekultur. Men att vara inne och störa upp cyanon är också bra ett par ggr i veckan så att den enklare kommer bort sen när allt stabiliserar sig mer. Kranvatten från sthlms-trakten (om kommunalt) brukar inte vara några problem att ha saltvattensakvarie med. Något jag märkte var dock när det var mycket snö som smälte vid feb- mars när jag hade det, så tenderade det att ge lite algblomning i akvariet (dock inte cyanoproblem). Den billigaste försäkringen i hobbyn för att minska risken för problem är att köpa en osmos. Finns hur många diskussioner som hels kring osmosens vara eller icke vara, men vi kommer inte ifrån det faktum att det filtrerar ut väldigt mycket som vi inte vill ansamla i karet över tid.
  25. Hej alla saltisar därute. Föreningen Saltvattensguiden.se har nyligen haft årsmöte. Detta möte hölls enligt det normala i slutet av april. Detta möte resulterade i en lite ny uppställning inom styrelse och övriga föreningsmedlemmar. Vi valde även att utnämna @Tribiani till ny hedersmedlem, som tack för allt han har gjort för guiden under alla dessa år. Under flertalet av åren han har varit med i föreningen så gick allting runt på guiden helt på grund av hans förtjänst. Stort tack för allt du gjort och gör! Vi tackar även @nike83 för många års stabilt och bra ordförandeskap. Min förhoppning är att jag ska kunna ta över rodret och styra skutan åtminstone något sånär som det har varit under dessa år. Föreningen har även några nya och nygamla ansikten tillbaka som medlemmar. Vi behöver alltid en återväxt för att kunna hålla guiden igång även i framtiden. Om du skulle vilja bidra, stort som smått, är du alltid välkommen att höra av dig till någon av oss för att veta mer om vad uppdraget innebär. Du hittar mer info om föreningen och dess sammansättning här
×
×
  • Skapa Ny...