Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Löta

Stödjande medlem
  • Gick med

  • Senaste besök

All aktivitet

  1. Har haft dem i alla tider och inte brytt mig men nu är de borta. Min puffer har varit alldeles fyrkantig om magen en längre tid 😂
  2. Jag skulle slipa lite på muttrarna så de passar.
  3. Det finns nog bara 2 råd jag kan ge dig. Så fort något ska ändras så är det som att svänga med en oljetanker, svänger och svänger och tycker inget händer. Helt plötsligt svänger det som tusan och då är det som att tvärnita med ett tåg. Vilket betyder att har man bråttom och gör flera saker samtidigt - vad gjorde då vad? Så tålamod och åter tålamod. Det tar 1 år innan ett akvarium tuffar på så tålamod. När det gäller fiskar - det brukar finnas 1 väldigt färgglad som är allas favorit. Fyller man sedan på med en massa andra färglada fiskare blir det en soppa så det blir ett gytter. Väljer du istället form beteende nytta men lite enklare färger så lyfter det favoriten som blir ännu vackrare. Sen om du kommer att köra high eller lowtec det avgörs kanske mer av tid och andra intressen än pengar.
  4. https://saltivast.se/sv/belysning/led/orphek-or3-reef-led.html
  5. Löta svarade Löta i ämne Fiskar
    Ostraction meleagis tänkte de på.
  6. Löta svarade i Fiskar
    Fru och döttrar vill ha en koffertfisk. Har för mig att den är känslig, blir gigantisk och förgiftar vattnet om de dör? 1998 ville min fru absolut ha ett sjö äpple. Frågade och det skulle inte vara några problem! Fastnade i en pump, fiskarna tvärdog. Sa vad har ni för erfarenheter - törs man?
  7. Om det var jag. Då skulle jag vänta in rätt begagnade kar som står och tuffar. Både plånboken och problem skulle göra det till mitt val.
  8. Mitt hus värms upp av el. Nästan allt till akvariet blir värme. Så för mig blir det just ingen skillnad.
  9. Löta svarade Löta i ämne Fiskar
    Precis så jag tänkte. Utseende kan inte gå före hur svåra eller aggressiva de är. Det måste ju fungera också därav frågan.
  10. Löta svarade Löta i ämne Fiskar
    Någon som har lite att berätta om följande ? Frun och jag har inte riktigt samma smak 🙃 så därför behöver jag info för jag kan inte mycket om dessa. Serranus Tortugarum Halichoeres chloropterus Ostracion meleagris Plectroglyphidon Lacrymatus
  11. Löta svarade Löta i ämne Fiskar
    Den är faktiskt riktigt snygg.
  12. Löta svarade Löta i ämne Fiskar
    De verkar vara väldigt lika i utseende och färg?
  13. Det har jag och en polare haft vi talar 90-tal. Svart prickig, svart randiga och blå gula. Riktiga terrorister är vår erfarenhet. Någon som har någon trevlig som man till och med skulle våga skaffa?
  14. Skulle vara trevligt att se vilka varianter det finns i våra burkar.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.