Postat 7 maj 200718 år Fler frågor från en nybörjare! Tyckte det vore läckert att ha en vågmaskin i burken för att simulera vågorna som framkallar de böljande rörelserna i ett riktigt korallrev. Kan en sådan apparat ersätta cirkulationspumparna inne i burken?
Postat 7 maj 200718 år Känns som en extragrej för riktigt stora akvarium, jag skulle nog rekomendera vanliga pumpar då man vill eftersträva cirkulation i hela karet. Man skulle ju kunna rikta en av sina pumpar mot ytan? Kanske inte blir lika snyggt men någon effekt på ytan blir det ju.Annars så tycker jag också att det vore läckert=)
Postat 7 maj 200718 år waveboxen bör väl ses mer som ett komplement till vanliga cirk pumpar. Tobias, det funkar bra i mindre kar också.. Clownen kör väl en i sitt 375l?
Postat 7 maj 200718 år Du ska alltid komplettera en wavebox med cirkulationspumpar (dessa behöver inte vara styrda). Som Magnus säger så har jag en till min burk på 375L. Helt underbar produkt tycker jag som verkligen gör en skillnad i karet både estetiskt och biologiskt. Jag kommer aldrig köra utan en vågmaskin i framtiden. Cirkulationen underskattas fortfarande ofta i min mening (jag kör 2x6600 plus wavebox).Här är en filmsnutt med min wavebox igång:http://media.putfile.com/Clownens-Reef-AquariumSöker du på wavebox på forumet så hittar du fler trådar.MvhPeter
Postat 7 maj 200718 år Kan man bygga ihop en egen wavebox av ett grovt avloppsrör i PVC och en pump som man slår av och på, eller är mojängen mer avancerad än så? Jag frågar eftersom jag behöver en specialare... jag behöver en luftkyld wavebox, och jag misstänker att det inte finns att köpa.
Postat 7 maj 200718 år http://ealex.aqua-web.org/wavebox/index.htmkanske kan luftkyla med en fläkt som blåser ner i boxen?~Henrik
Postat 7 maj 200718 år Författare Du ska alltid komplettera en wavebox med cirkulationspumpar (dessa behöver inte vara styrda). Som Magnus säger så har jag en till min burk på 375L. Helt underbar produkt tycker jag som verkligen gör en skillnad i karet både estetiskt och biologiskt. Jag kommer aldrig köra utan en vågmaskin i framtiden. Cirkulationen underskattas fortfarande ofta i min mening (jag kör 2x6600 plus wavebox).Här är en filmsnutt med min wavebox igång:http://media.putfile.com/Clownens-Reef-AquariumSöker du på wavebox på forumet så hittar du fler trådar.MvhPeterFy f.. vad snyggt!!! T.o.m. musiken var outstanding. Vad använder du för belysning i karet?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.