Postat 14 maj 200718 år Hej hej!!!!Banans frågor!! kan man mata saltvattens fiskar med mygglarven som man bruka ge sötvattens fiskar? Och sista fråga som ni är säker less på vad mata man en Chelmon rostratus med? min vägra äta!! Ni behöver inte svara på den sista om in inte vill, visst kan jag kolla upp i forumet men har redan slänga ut en fråga så en till borde inte skada tack i förhand ...
Postat 14 maj 200718 år Vet ej om det är så lämpligt att mata med eftersom de lever i sötvatten o blir ju en naturlig föda för sötvattensfisk. Vet dock inte om det finns speciella mygglarver som klarar av att kläckas i saltvatten, dock ej de röda och svarta som man brukar mata med.Sedan finns det ju massa risker med mygglarver genom att fisken kan få mask osv.
Postat 14 maj 200718 år Finns gott om annat frysfoder.. mysis, artemia, krill osv som saltfirrarna gillar.Om du menar levande så kan du alltid kläcka lite artemia hemma. Samma sak som till sötvattensfisk.Sen finns det pods och div annat levande man kan mata med också.Ang din pincett så är det nog bara att hålla tummarna, dom är knepiga med maten och de flesta brukar tyvärr inte klara sig.
Postat 14 maj 200718 år Författare DE flesta brukar inte klara sig!! oj...väldigt uppmundrande Får la hoppas att den klara sig.................. fint fisk annars!!
Postat 14 maj 200718 år Jag har provat det mesta. Min Rostratus äter bara artemia.Har du inte provat det så gör det. Viktigt är att du tillsätter vitaminer.Artemia i sig är egentligen ingen bra mat.Lycka till! De är knepiga de små liven.
Postat 14 maj 200718 år Svarta mygglarver är konstigt nog ett bra foder för saltvattensfisk.Ett "hemligt trick" för att få clowner på lekhumör.Men de lever bara 5 - 10 minuter i saltvatten.
Postat 14 maj 200718 år Författare ok. jag menade frysta mygglarver. Chelmon rostratus tog några mysis när jag matade för en timme senl!! lite positiv alla fall.
Postat 14 maj 200718 år Svarta finns ute på Vår/sommaren i vatten samlingar eller så ställer du ut en hink med vatten o väntar några dagar.
Postat 14 maj 200718 år kolla i surtjärnarna uppe i Hökensås efter svarta mygglarver - Svarta mygg - stickmyggor.MVH Lasse
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.