Postat 23 augusti 200718 år Hej alla.Som ni vet så är vi norrlänningar lite galna. Vi blir ju det eftersom vi bor här i obygden långt ifrån de exotiska affärerna i söder Nu är det såhär att Umeå Akvarieförening har en årlig akvariesa när vi tar oss en sväng ned mot sydligare breddgrader för att både handla, titta och bekanta oss med handlare och andra akvarister.Första året var vi en full kombibil, ifjol en minibuss och i år hoppas vi att vi kan bli lika många eller ännu fler akvarister.Vi kommer att besöka både saltvattens och sötvattensaffärer i Göteborg och Örebro.De saltvattensbutiker vi besöker i år är:Bioted Marine, Kungsbacka (öppningsdagen)Ciklidhuset, GöteborgReef zone, ÖrebroSaltvattensakvariet, Örebro(Amazon akvarium, Karlstad)Om det är någon som vill hänga med på vår resväg ned genom landet (ex: Skellefteå, Piteå, Luleå, Umeå, Örnsköldsvik, Sundsvall) som är intresserad av att följa med så är ni givetvis varmt välkomna att haka på! Kostnaden för att hänga på blir lite olika beroende på hur många vi blir, men resan (hyra av minibuss, bensin osv) kostar 750 kr/person som följer med. (Betalas in till Umeå akvarieförening). Blir resan billigare så kommer vi att betala tillbaka mellanskillnaden. (ifjol blev kostnaden tillslut bara 550kr/person.)Alla som är medlem i Umeå Akvarieförening har förtur (om det blir svårt hitta lösning så alla kan följa med) och får i sin tur 100kr bidrag till resan Boende och liknande blir på ett vandrarhem i Göteborg och kostar ~200kr för den natt vi sover där.Ifjol reste undertecknad med till Göteborg, Örebro och Karlstad utan att köpa en enda fisk eller levande. Bara resan var en upplevelse i sig! Se artikeln om fjolårets resa:http://www.umea.akvarieforening.se/artiklar.php?ID=29Se forumet för mer information:http://www.umea.akvarieforening.se/forum/viewtopic.php?t=1628Har du alltid viljat se utbudet i andra affärer, träffa mer akvarister, handla till bra priser, komma på Bioted Marines öppning och samtidigt få göra detta med trevliga och engagerade akvarister så häng på! Mvh Fredrik
Postat 23 augusti 200718 år Yehaaa norrlänningarna drar ut på trip en gång till, kul grabbar.Förmodligen ses vi hos Teddan.
Postat 24 augusti 200718 år Jag kan intyga att fjolårets resa var riktigt rolig även om man var riktigt trött när man kom hem.Vi hoppas på att det ska finnas en större hyrbilsbuss så att vi rymms med mer fisk och prylar detta år. Fjolårets bil var fullpackad.
Postat 24 augusti 200718 år Vill vi verkligen ha hit Norrlänningarna?? Nästan så man vill flyga till Umeå o hänga på, vore skoj som fasen!Dave
Postat 28 augusti 200718 år Författare Ingen från norrland som är sugen på att hänga med ned på resan?Ett äventyr som knappt får missas =)
Postat 15 september 200717 år Kör på bara ,Nordbor och Götet folk har alltid gott braVälkomna till västkustenMvhMagnus
Postat 16 september 200717 år Författare Tack Magnus! Ska bli riktigt kul att få kika in där i söder!
Postat 16 september 200717 år När ni endå är ute på eran "lilla" tripp så kan ni väl åka förbi Östergötland och södermanland. Linköping kan vi bjuda på korallfisken och i Katrineholm bjuder jag på lunch. Det finns säkert fler som tar imot tokiga norrläningar.
Postat 16 september 200717 år Författare Det är ett trevligt erbjudande, men i år så kommer vi nog tyvärr inte ha möjlighet och tid för det Det var aktuellt ett tag i våra diskussioner och jag hade med det i ett förslag, men tiden blev tillslut för knapp..
Postat 16 september 200717 år Det är ett trevligt erbjudande, men i år så kommer vi nog tyvärr inte ha möjlighet och tid för det Det var aktuellt ett tag i våra diskussioner och jag hade med det i ett förslag, men tiden blev tillslut för knapp..Fredrik...när ni är så nära skall ni väl landa en stund hos Bengt på marinakvariet också...?
Postat 17 september 200717 år Författare ronasroman: inget är omöjligt, bara tiden tillåter oss Jag har det som förslag till något som vi ska försöka hinna med om det finns tid över.
Postat 20 september 200717 år Författare Tyvärr så har det blivit så att vi måste ställa in bussresan.. så nu blir det ingen minibuss pga att vi är för få )=Men mest troligt blir det en resa med bil. Vi har 2 platser kvar om någon är intresserad?
Postat 25 september 200717 år Författare Jag hittar inget datum. När avgår resan?Vi far på torsdag kl 20 från Umeå
Postat 25 september 200717 år Aj då. Så snart kan jag inte. Kan man slänga in en beställning istället?
Postat 25 september 200717 år Författare HejDet kan nog bli lite problematiskt iom att vi blev så få och var tvungen ta en liten bil på väg ned. Eventuellt kan det finnas plats i bilen på väg upp, men det är inget jag kan lova.Vad skulle i så fall vara intressant?
Postat 25 september 200717 år Calcinus elegans (dvs stor blåbenad eremitkräfta), två-tre stycken. Eller i princip vilka stora eremiter som hellst. Räkor, är tokig i räkor. Skulle hellst vilja ha ett Stenopus hispidus par. Euphyllia sp. Spelar ingen roll vilken sort eller färg.
Postat 25 september 200717 år Författare Du har inte varit och hälsat på Jörgen i Obbola? på Aquawarehouse. Han hade hemma det du efterlyste tidigare iaf Han lär ju ha det hemma sedan efter resan också skulle jag tro. Kanske enklare fara till Umeå och handla där av honom..
Postat 25 september 200717 år Förresten... när kommer ni tillbaka? Jag blir tvungen att vara i Härnösand och stycka en älg under lördagen och en del av söndagen. Det är kanske inte så bra att ta hem någonting ifall ni dyker upp fredag kväll (eller rent av på lördagen). Räkor behöver man ju åtminstone 6 timmar för att anpassa och det brukar alltid tendera att ta längre tid ändå...
Postat 25 september 200717 år Sant... kanske enklare att åka till Umeå... |Fast... om ni skulle få tag i en snygg blå Tricanda Crocea så vore jag fortfarande intresserad. )
Postat 25 september 200717 år Författare Vi är tillbaka SENT natten mot söndag, eller tidig söndagmorgon skulle jag tro beror på om vi far förbi Amazon akvarium också.Tror det enklaste är om du kikar förbi hos Jörgen på Aquawarehouse på tisdag eller torsdag när han har öppet. Då kan jag garantera dig du har massa trevligt där
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.