Postat 30 augusti 200718 år Om man är osäker på riktigheten av avlästa värden på de tester man utför på akvarievattnet kan man blanda till t.ex 10 liter nytt vatten exakt efter salttillverkarens rekomendationer och testa det nya vattnet. Blir värdena "rätt" där så ser man ju ialla fall hur akvarievattnet mår vid en jämförelse.Fungerar också bra att kalibrera saltmätaren på samma sätt. Visar den rätt salthalt i det nyblandade vattnet så är den användbar.
Postat 30 augusti 200718 år nja det är väl inte riktigt att rekommonera, värdena i salten kan variera en del mellan olika förpackningar. Det är ju inget som säger att 10l nyblandat håller ett exakt värde, har man sen dessutom en osäker saltmätare blir det än mer osäkert....
Postat 30 augusti 200718 år Författare Du menar att saltblandningarna håller så ojämn kvalite att 333 gram salt från en förpackninginte ger samma salthalt som 333 gram från en annnan ?Om det står på förpackningen att 333 gram salt skall ge en vikt på 1.022 gram per liter vid 25grader och min saltmätare visar på detta värde borde jag väl kunna lita på den, eller?
Postat 30 augusti 200718 år Nej det kan du inte lita på, såfort du öppnat förpackningen binder saltet fukt och du får en högre densitet på det, så det går inte att göra så om det ska vara rätt.
Postat 30 augusti 200718 år Författare Jag förstår att en öppen saltförpackning drar åt sig luftfuktighet men har svårt att tro det skulle kunna bli så stor ökning av vikten per gram att det skulle visa sig på en enkel vippmätare? Och skulle man då inte få en lägre densitet per gram eftersom viktökningen består i rent vatten?
Postat 30 augusti 200718 år Vattenhalten beror också på vilka kemikalier man använder i blandningen.Det kan skilja storleksordningen % mellan hur mycket salt som går åt av olika fabrikat. Det finns några tester på nätet: kolla t.ex http://www.advancedaquarist.com/2005/11/aafeature1#h3och gå till Yield test. Men om ett salt tar upp vatten ur luften ger det mindre vatten per gram än tabellen.
Postat 30 augusti 200718 år Författare Jag tror fortfarande att det ovan beskrivna sättet att testa sin saltmätare är fullt tillräckligt för mina behov. Visst kan det förekomma små avvikelser men har det verkligen någon praktisk betydelse?En liten historia som avslutning:För två veckor sedan köpte jag ett Mollyhotell i full drift i Örebro. Jag tog med mig det mesta av det gamla vattnet. Efter några timmar var burken igång igen i Västerås. Salthalten mättes då med Instant Ocean´s vippmätare som anses vara en av de minst opålitliga mätarna.Salthalten var 1.018 enl mätaren. Det resultatet fick mig att genast besöka Akvariebutiken i Västerås och mäta deras vatten. 1.030 med samma mätare. Hem igen och blandade till 10 liter nytt vatten enl konstens alla regler. Salthalt 1.022 med Instant Ocean mätaren. På spiken enl förpackningen.Både Örebro och Västerås burkarna hade till synes välmående invånare.Jag kör med fullt förtroende för min vipparmRonny
Postat 30 augusti 200718 år jag fick intrycket att du menade fler värde än salthalt, typ ca och mg oxå, men du menade kanske bara salthalten?
Postat 30 augusti 200718 år Författare Ja, det var salthalten jag menade.Hur man avgör om testresultaten för andra värden är korrekta har jag svårare för.Hur gör man om man får olika värden med 2 fabrikanters testkit? Köper man ett tredje och tar medelvärdet? Slutar man mäta?
Postat 30 augusti 200718 år Jag får inte samma värde som det står på påsen fast jag blandar enl rekomendation, men jag litar på min mätare då jag stämmt av den mot 2 andra mätare. Du får gärna testa din mot min om du vill..
Postat 31 augusti 200718 år Författare Ja tack, det skulle vara intressant att jämföra om du är bombis på att din är någorlunda exact!Vi kan väl träffas någon lämplig dag, kanske på Royal Zoo?Ronny
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.