Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

OT, sötvattensvarning, men jag tänkte att kylningserfarenhet finns på forumet.

I skolan har jag ev fått OK för en kylare till ett 125L kar, (för bonuspengar NO:n får när vi tar emot lärarstudenter).

Eleverna vill dra igång ett insjöakvarium som projekt - fixar det sig med en Sfiligoi MiniFlite tro, eller skall man köra på Sfiligoi Flite?

Det vore skönt att slippa isolera och köra med plexi framför frontrutan, men gör man inte det kanske det blir en massa kondens?

Postat

Som jag förstår det kommer du ju ner på 10-15 grader i ett 125L akvarium med den förstnämnda kylaren.

Låter ju jäkla kul de där, sedan när projektet är över är de bara att åka ner till västkusten och plocka sten, sand och firrar direkt från havet och ta med hem inför skolstart. Vips så blev de ett saltkar som står på jobbet =-)

Postat

Det kanske inte hör hit....Men

De flesta svenska sötvattensarter fungerar ypperligt vid rumstemperatur året om, tex mört, aborre, ruda, sutare och gädda.

MVH

Magnus

Postat

Det tar bara något år i akvarium så blir de krokryggade. Det var lätt att se förr på mindre offentliga akvarier utan vettig kylning. Till och med en så domestiserad art som koikarp behöver en viloperiod på vintern. Idealt minst sex veckor under elva grader.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.